Nálepky na skleněném nádobí nemusí být tak tvrdošíjným protivníkem, jak se může na první pohled zdát. Pomůže vám s nimi alkohol.
Než se pustíte do boje, je nezbytné pochopit, s jakým typem nádobí a nálepky máte co do činění. Zatímco skleněné nádobí je obecně shovívavé, plastové povrchy mohou být záludnější a vyžadují jemnější přístup.
Alkohol: Nemesis nálepek
Alkohol, zejména izopropylalkohol, vyniká svou schopností rozpouštět lepidla, aniž by poškodil většinu povrchů. Stačí nanést několik kapek přímo na samolepku, nechat působit přibližně 10 minut a být svědkem toho, jak se samolepka s minimálním úsilím odlepí. A stačí vám cokoliv, já mnohdy pochodím i s docela obyčejnou Alpou.
Jak odstranit nálepku z nádobí fénem
Téměř každý má doma fén, a to nejen na vlasy. Možná jste však nevěděli, že působení teplého vzduchu na samolepku po dobu několika minut změkčuje lepidlo, takže odlepení je snadné – tak to alespoň tvrdí web InStory. U malých samolepek vám ovšem leckdy může stačit i několik vteřin. „Jedinou nevýhodou této metody je obvykle trochu unavená ruka, jinak ale funguje skvěle třeba i na nábytek,“ poradila nám čtenářka Jana M. z Loun, která se v minulosti s Chalupáři-Zahrádkáři podělila i o svůj recept na čištění toalety pomocí mýdla.
Jak odstranit lepidlo po etiketě octem
Pro ty, kteří nechtějí používat fén, nabízí účinnou alternativu ocet, jak radí web VeseléBydlení. Ideální je namáčení, pokud je nepraktické, podobného výsledku lze dosáhnout nanesením octa přímo na nálepku a několikaminutovým vyčkáním.
Olejová metoda: Snadné řešení
Se zbytky lepidla si snadno poradí také jakýkoli olej. Naneste jej na samolepku, počkejte několik okamžiků a samolepka by měla sklouznout. Pokud zbytky přetrvávají, postačí jemné oškrábání nožem a následné omytí horkou mýdlovou vodou. Dalším skvělým řešením je podle zjištění Chalupářů-Zahrádkářů také jedlá soda. Tu navíc najdete ve spíži skoro vždy, takže vás nečeká žádná cesta do obchodu.