Triky na odstranění nevzhledných etiket, cenovek a samolepek: Pomoc se nachází v koupelně či ve spíži

Přilepené samolepky, cenovky nebo zbytky po lepicí pásce vypadají nevzhledně a často drží jako přibité. Existují však fígle, jak se jich zbavit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Luisalvaz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Štítky s cenou na nových výrobcích nebo samolepky, které přilepily děti na to nejnevhodnější místo, mají jednu společnou vlastnost – dokáží držet jako přibité. Při pokusech odstranit je manuálně po nich většinou zůstává na povrchu zbytek lepidla. Někdy zabere odmočení ve vodě, ale ne vždy je to možné – zrcadlo, okno nebo nábytek do vody neponoříte. Ani chemické prostředky nejsou vždy tou nejlepší volbou, protože by mohly povrch poškodit. Šetrnější odstraňovače najdete u sebe doma.

Na samolepky zabere horký vzduch

Snad každá žena má v koupelně fén na vlasy. Ten kromě vysoušení vlasů pomůže odstranit i samolepky ze zrcadel nebo jiných skleněných povrchů. Nahřejte jednoduše samolepku horkým vzduchem, stačí půl minuty až minuta. Pokud se sama neodlepí, sami ji pak jednoduše sloupnete. Poté už jen místo přetřete suchým hadříkem. Stejně tak bude trik fungovat na lepicí pásku nebo zbytky lepidla, co po ní na povrchu zůstaly. Jen bude třeba fénovat trochu déle, alespoň dvě minuty.

Etikety ze zavařovaček odstraní soda

Chystáte se zavařovat úrodu ze zahrádky a chcete znovu použít zavařovací sklenice, které se vám za rok nasbíraly? Pak se určitě chcete zbavit etiket, co na nich jsou. Někdy stačí odmočit sklenice v horké vodě s mycím prostředkem. Pokud ale na sklenici drží zbytky lepidla, pomůže vám soda a olej. Umíchejte z jedlé sody a olivového nebo kokosového oleje pastu a tu naneste v hojném množství na stopy lepidla. Po několika minutách opláchněte pod teplou tekoucí vodou, lepidlo by mělo zmizet. Stejně bude trik fungovat u štítků s cenou.

Samolepky odstraní soda iZdroj fotografie: Depositphotos

Samolepky s těžším kalibrem

Někdy se lepidlo drží tak, že nezabere ani fén nebo soda. Existují ještě silnější prostředky, které doma najdete, ale s těmi již musíte být opatrnější. Mezi drsnější způsoby patří odlakovač na nehty, alkohol nebo čistý líh a ocet. V tomto případě nejdříve na skrytém místě vyzkoušejte, zda přípravek povrch nepoškodí. Poté ho naneste hadříkem na samolepku a nechte chvíli působit. Nenechte však přípravek úplně zaschnout! Nakonec zkuste zbytky lepidla odstranit hadříkem nebo škrabkou.

Jaké jsou vaše tipy na odstranění samolepek a zbytků lepidla?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články