Bělení stromů na jaře je základ, škůdci a plísně pak nebudou mít šanci

Aby byly vaše stromy perfektně chráněny před rozmary počasí, měli byste jim věnovat správně namíchaný vápenný nátěr.

Bělení stromů na podzim: Vápno a síran měďnatý pomohou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jarní období s sebou přináší výrazné teplotní výkyvy, které mohou mít na stromy zásadní vliv. Tyto teplotní výkyvy často vedou ke vzniku mrazových trhlin, které vytvářejí pro stromy nebezpečnou situaci, zejména pokud na jedné straně kmene panují teploty nad bodem mrazu, zatímco druhá strana zůstává pod ním, jak informuje web iReceptář.cz. Pomoci může bělení.

Účinky slunečního úpalu

Mrazové trhliny mohou způsobit poškození tkání stromů a jedním z nejvýznamnějších důsledků je podle informací z webu Ukr.Media spálení sluncem. Tento proces začíná změnou barvy kůry stromu. Kůra v postižené oblasti se může jevit jako propadlá a odbarvená. Postupem času se na povrchu kůry začnou objevovat malé praskliny a trhliny, které nakonec vedou k odumření kůry a jejímu odloučení od podkladového dřeva,“ napsal nám sadař Milan K. ze Zlatých Hor.

Brzy na jaře přidejte do vody na zalévání záhonů síran manganatý. Dokáže znásobit úrodu ovoce i zeleniny

Následky spálení sluncem se nemusí projevit okamžitě, ale až za několik týdnů nebo dokonce měsíců. Tyto trhliny v kůře slouží jako vstupní místo pro dřevokazné houby, a jakmile je strom oslaben takovým stresem, stává se také hlavním cílem pro dřevokazný hmyz,“ dodává ještě.

Kdy a jak bělit stromy na podzim: Vápno je skvělým pomocníkem iZdroj fotografie: Depositphotos
Vápno ochrání stromy před rozmary počasí i před útokem chorob a škůdců. Kmeny je však třeba nabílit ve správný čas

Ochrana mladých stromů bělením

Já, stejně jako můj táta i děda, proto každý podzim stromy bílím. Tradiční postup bělení kmenů stromů slouží jako účinná ochrana proti mrazovým trhlinám a slunečnímu úpalu (a jako bonus také likviduje všechny škůdce a patogeny, kteří se na podzim usadili v kůře). Mně se osvědčila je směs připravená z čerstvě hašeného vápna, někdy obohacená hlínou a příležitostně olejem pro zlepšení přilnavosti. Směs by měla mít konzistenci podobnou husté smetaně.

  • Začněte přípravou směsi na bělení. Čerstvě hašené vápno je pro tento proces klíčové. Smíchejte ho s jílem pro zvýšení přilnavosti a případně i s malým množstvím oleje.
  • Abyste zajistili účinnost obílení, ujistěte se, že je kmen stromu suchý a že teplota během nanášení směsi neklesne pod bod mrazu.
  • Pro ještě lepší účinek můžete přidat síran měďnatý podle osvědčeného postupu od redaktorky magazínu Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak chráníte své ovocné stromy před nepříznivými podmínkami vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články