Bělení stromů na podzim: Vápno je klasika, chce to ale přidat i síran měďnatý

Při bělení stromů se tradičně používalo vápno – ještě lépe je však ochrání, pokud do něj přidáte síran mědnatý. Funguje skvěle.

Kdy a jak bělit stromy na podzim: Vápno je skvělým pomocníkem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S klesajícími teplotami je stále důležitější chránit své vzácné ovocné stromy před drsnými zimními podmínkami. Podle webu Apostrophe se vyplatí vsadit na dva osvědčené materiály: vápno a síran měďnatý.

Význam bělení stromů v zimě

V zimě, kdy teploty klesají, je kůra mladých stromů náchylná k poškození mrazem. Bělení vytváří ochrannou bariéru, která odráží sluneční světlo a pomáhá udržovat kolem kmene stromu stabilnější teplotu. Tato technika rovněž odrazuje hlodavce a likviduje škodlivý hmyz. A hodí se pro všechny stromy bez ohledu na to, zda plodí či nikoliv, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři uvedli.

„Bělení může sloužit také jako ochrana proti různým chorobám stromů, protože brání růstu hub a plísní, které mohou ovlivnit zdraví stromu,“ doplňuje k tématu pan Milan H. ze Stěžer. A jde o prevenci proti slunečnímu úpalu. Sluneční úžeh je podle magazínu Radio Trek stav, který nastává, když zimní slunce přes den ohřívá kůru stromu, a ta následně v noci zmrzne. Bělení může pomoci tomuto jevu zabránit tím, že velmi účinně reguluje teplotní výkyvy.

Optimální doba pro bělení stromů

Podle mých zkušeností je bělení nejúčinnější, pokud se provádí na podzim, přibližně dva týdny před očekávanými prvními mrazy. Toto načasování zajistí, že ochranná bariéra bude na místě po celou zimu a ochrání vaše stromy před nepřízní počasí (kmeny se mohou zahřát třeba i na 20 °C, jak si redakce Chalupáři-Zahrádkáři ověřila.

Abyste své ovocné i okrasné stromy ochránili před vlivem okolního prostředí co nejlépe, měli byste jejich kmeny natřít na bílo iZdroj fotografie: Depositphotos
Abyste své ovocné i okrasné stromy ochránili před vlivem okolního prostředí co nejlépe, měli byste jejich kmeny natřít na bílo

Jeden z tradičních a účinných receptů na bělení ovocných stromů kombinuje vápno, síran měďnatý, tabákový prášek a mýdlo:

  • 1 kg hydratovaného vápna
  • 200 g síranu měďnatého
  • 1 kg tabákového prášku
  • 100 g jemně nastrouhaného domácího mýdla
  • 1 litr bílé barvy

Začněte smícháním 1 kg hydratovaného vápna s 200 g síranu měďnatého ve velkém kbelíku. Do směsi přidejte 1 kg tabákového prášku a důkladně ji promíchejte. Nastrouhejte 100 g mýdla a pokračujte v míchání, dokud se zcela nerozpustí. Nakonec přilijte 1 litr bílé barvy, která díky svému silnému zápachu pomůže odradit hlodavce. Směs naposledy promíchejte a ujistěte se, že se všechny složky dobře spojily. Vše nechte asi 4 hodiny odstát.

Při bělení stromů se tradičně používalo vápno – ještě lépe je však ochrání, pokud do něj přidáte síran mědnatý
Při bělení stromů se tradičně používalo vápno – ještě lépe je však ochrání, pokud do něj přidáte síran mědnatý
iZdroj fotografie: Depositphotos

Použití bělidla na stromy

Jakmile je směs na bělení připravena, můžete ji začít aplikovat na ovocné stromy:

  • Před bělením se přesvědčte, že jste z kmene stromu odstranili uvolněnou nebo poškozenou kůru.
  • Pomocí štětce nebo válečku naneste směs hojně na spodní část kmene stromu a až k nejnižším větvím.
  • Ujistěte se, že běloba pokrývá celou plochu důkladně a rovnoměrně.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o stromy na podzim?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články