Podzimní bělení ovocných stromů je zapomenutou technikou, která však přináší značné výhody. Úroda bude několikanásobná

                   

Bělení stromů vápnem je v mnoha oblastech poslední fází přípravy sadu na zimu. Tento postup je nesmírně důležitý pro zdraví rostliny, byť na něj často pohlížíme jen z estetického hlediska. Použití vápna vám umožní lépe připravit stromy na nadcházející drsné podmínky (mráz, sníh a sněhové plískanice) a jedním dechem také zničí mnoho škodlivého hmyzu, který se ukrývá pod kůrou ovocných stromů.

Funkce bělení ovocných stromů

Každý správný sadař ví, že tento praktický postup přináší do jeho zahrady hned několik užitečných funkcí:

  • dekorativní,
  • ochranou
  • a sanitární.

Použité vápno totiž stromy ochrání před spálením od slunce a skvěle působí i proti hlodavcům. A nesmíme zapomenout ani na fungicidy, které jsou nezbytnou součástí bělících roztoků na bázi vápna. Ty totiž zabíjejí mnohé škůdce a další patogeny, které přezimují v trhlinách kůry.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kdy a jak bělit stromy

Většina zkušených zahradníků upřednostňuje bělení ovocných stromů dvakrát za sezónu. Poprvé k němu přistupují brzy na jaře, a to ještě předtím, než na stromě vykvetou pupeny. Druhá fáze bělení poté přichází na konci podzimu, a to ještě před nástupem výrazně chladného mrazivého počasí. Podzimní bělení je přitom mnohem důležitější. Zatímco na jaře plní tento úkon pouze roli prevence, na podzim je situace zcela jiná.

O ochraně před škůdci jsme už mluvili. Ve hře je však také ochrana kmenů před spálením a mrazem, což je neméně důležité. Bílá barva umí totiž mimo jiné skvěle odrážet sluneční světlo, což se hodí během jara, kdy se kmeny mohou zahřát třeba i na 20 ° C, zatímco teplota vzduchu v jejich okolí stále zůstává pod nulou. Napadaný sníh se v takových podmínkách mění na vodu a zatéká do trhlin v kůře. V noci pak vzniká led, který kmeny často doslova roztrhá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Připravte si ty správné pomůcky

Nebudete toho potřebovat mnoho. Ovšem přípravu se nevyplácí podceňovat, jinak vašim stromům bělení příliš neprospěje. A na co tedy vsadit? Připravte si váleček, štětec nebo praktický rozprašovač a také bělící roztok z těchto komponent:

  • hydratované vápno – 2,5 kg
  • PVA lepidlo – 0,2 kg
  • síran měďnatý – 0,2 kg

Vše rozmíchejte a použijte k bělení libovolných ovocných stromů. Na menší plochy si vezměte váleček, na větší pak rozprašovač. Dbejte ovšem na to, aby byla vrstva vápna dostatečně silná a zároveň maximálně rovnoměrná. Místo lepidla můžete použít i mýdlo (100 gramů strouhaného mýdla na každý litr roztoku). Pomůže vápnu lépe přilnout ke kůře a zabrání jeho rychlému omytí deštěm. Děláte to také tak nebo máte jiný trik?

Během období vegetačního klidu je vhodné ovocné stromy také prořezat. Projděte si jednotlivé zásady krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články