Bělení stromů před zimou: Důležitý úkon, který musí udělat každý zahradník. Kdo tak neučiní, může se příští rok rozloučit s úrodou

Naši předci věděli, proč je tak velmi důležité natřít stromy na podzim bílou barvou. A vy byste to měli udělat také.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bělení stromů na podzim by mělo být povinnou přípravou stromů na dlouhou a potenciálně náročnou zimu. Je to jednoduše proto, že neexistuje lepší a nejméně náročný způsob, jak chránit stromy před škůdci, hlodavci, sluncem, větrem a tuhými zimními mrazy.

Proč na podzim bílit stromy

Vápnění potřebují na podzim všechny ovocné i okrasné dřeviny, které rostou na místech potenciálně vystaveným silným paprskům jarního slunce. A to bez ohledu na to, zda plodí či nikoliv. Bělení je mezi zahradníky stále považováno pouze za prostředek ochrany stromu před škůdci, ale to není tak úplně pravda. Ve skutečnosti pomáhá chránit dřeviny i před:

  • spálení sluncem v druhé polovině zimy a brzy na jaře,
  • kontrastem denních a nočních teplot,
  • vysušujícími zimními větry,
  • námrazou kůry.

Kdy bělit stromy na zahradě

Bělení by se mělo provádět po sklizni a ve chvíli, kdy již byly dokončeny všechny ostatní přípravné práce na stromech (tedy například podzimní řez). Stromy je možné bělit od konce října nebo začátku listopadu až do poloviny prosince, a to s ohledem na počasí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ideální čas je tehdy, kdy za sebou následuje několik dní s teplotou vzduchu +5 ° C během dne. První mrazivá rána jsou vhodným záchytným bodem – tehdy byste totiž už bělení raději neměli odkládat. Pozor dejte na déšť a na mlhu. Déšť totiž vaše dílo smyje a mlha díky tvorbě kondenzace vody může způsobit i „splachovací“ efekt. Zcela zakázáno je pak bělení v mrazivých dnech.

Jak bělit stromy na podzim

Vhodné je volit speciální bělící přípravky z obchodů. Jejich používání je nejefektivnější a minimalizují riziko chyb. Pokud si koupíte hašené vápno a chcete ho použít stejně jako vaši pradědové, musíte ho zředit vodou na konzistenci řídkého krému nebo palačinkového těsta. Obvykle je potřeba 2 až 4 kg vápna na kbelík vody.

Následně přidejte do roztoku kvůli dezinfekci ještě síran měďnatý nebo železitý, protože samotný vápenný roztok stromy téměř vůbec nechrání před škůdci. Těchto surovin budete potřebovat 200 až 300 gramů na kbelík. A nezapomeňte ani na lepidlo (stačí 1 kg).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nátěr z kravského hnoje a jílu

Vadí vám nápadnost takového ošetření? Pak můžete vyzkoušet nátěr ze sušeného kravského hnoje. A jak na to? Jíl se zředí do krémové konzistence a následně se k němu přidá i sušený hnůj v přibližně stejném množství. Nakonec se do směsi jako dodatečná ochrana nasype hrst popela nebo balíček síranu železnatého.

Získáte tak spolehlivý, stabilní a prodyšný nátěr. Nenechte se odradit jeho nezvyklou barvou. I on stromy skvěle ochrání před mrazem, větrem a sluncem. Kromě toho je také nátěr z kravského hnoje a jílu skvělým doplňkovým zdrojem živin a spolehlivou ochranou před nemocemi.

Jak se k bělení stromů na podzim stavíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články