Pokud chcete, aby vám kytice ve váze vydržela dlouho čerstvá, krásná a svěží, musíte o ni správně pečovat. S tím pomůže i následující návod, v němž se dozvíte jednotlivé rady a triky pro ošetření každého druhu květiny. Díky tomu se stanete mistrem v udržování řezaných květin ve váze a všichni budou chtít znát vaše tajemství úspěchu.
Obecné rady pro správnou péči o řezané květiny
Jakmile dostanete řezanou květinu, na nic nečekejte a pusťte se do jejího prvního ošetření. Stonky seřízněte pod úhlem 45 stupňů. Stříhat se je snažte pod vodou nebo je vytáhněte na nejkratší možný moment. Pro udržení maximální čerstvosti je důležité stonky lehce seříznout ideálně každý den. Vázu s květinami také postavte na chladnější místo, kde na ni nebudou svítit přímé sluneční paprsky.
Do vody přidejte výživu, případně každý den vodu pečlivě vyměňujte. Jednotlivé květiny se snažte zbavit listů, které zbytečně ubírají živiny a jsou příčinou rychlejšího uvadání. Až si začnete všímat, že květiny vadnou a nejsou tak svěží, stonek seřízněte o trochu více, což jim může pomoci, a získáte dalších pár dní, kdy budete moci obdivovat jejich krásu.
Péče o konkrétní druhy květin
Možná to nevíte, ale každá květina vyžaduje speciální péči, aby ve váze vydržela co možná nejdéle. Například u gerbery stonek zespoda propíchněte, nebo ho nechte řezaný pouze svisle. Chryzantéma na sobě nesmí mít žádné přebytečné listy, které by mohly ve vodě začít uhnívat. Na hortenziích provádějte hluboký vertikální řez.
Pro krásné mečíky přidejte do vody minerální výživu. Lilie si nejdéle uchováte tak, že je nebudete vystavovat slunečnímu světlu, ale budete je mít spíše na chladném místě. Kaly se snažte dávat do tmavých váz, které nepropouští světlo. Pivoňky také udržujte na chladném místě a snažte se jim pravidelně vyměňovat vodu.