Osvědčený způsob hnojení rajčat pro konec sezóny: Rada nad zlato, která pojistí úrodu velkých a šťavnatých plodů

Správné hnojení rajčat může ještě i na konci sezóny ledacos zachránit. Postačí vsadit na osvědčeně prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbené rajče jedlé, kterému někdy pěstitelé říkají též lilek rajče (Solanum lycopersicum, synonymum Lycopersicon esculentum Mill.) z čeledi lilkovité (Solanaceae) ještě zdaleka nemá nejlepší dny své plodnosti za sebou. Naopak – ještě ho můžete ponouknout k vyšší plodnosti, pokud mu dopřejete ty správné živiny.

Hlídejte zdravotní stav svého rajčete

A jak to udělat? Podívejte se na to, jak se mu daří, a podle toho se zařiďte s dalším hnojením. Například pokud vaše rajče trápí žluté listy, které brzy po zežloutnutí odpadávají, značí to nejspíš nedostatek dusíku. Jestliže však listy žloutnou na okrajích listů a mezi žilkami, pak musíte svým rajčatům dodat hořčík. Pokud žloutnou nejprve v oblasti stonku, znamená to, že mají akutní nedostatek manganu.

Nyní už tedy víte, co vaši rajčatům chybí a můžete se podle toho zařídit. Jednoduše zvolte takové hnojivo, které konkrétní prvek obsahuje ve zvýšeném množství. Odměnou za vaši námahu budou krásná, šťavnatá, chutná a voňavá rajčata, která obsahují mnoho vitamínů (C, B, E), draslík, karoten, lykopen, zeaxanthin nebo lutein. Navíc budou mít tendenci dozrávat lépe než rajčata na podvyživených rostlinách.

Jaká hnojiva rajčatům dopřát

A po čem sáhnout? Hodí se například dusičnan draselný nebo síran draselný – 20 gramů na 10 litrů vody. Použít lze rovněž dusičnan vápenatý – 20 gramů na 10 litrů vody. Stejný poměrně vyžaduje také dusičnan hořečnatý ( 20 gramů na 10 litrů vody).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možností je kyselina boritá nebo chelát bóru 10 gramů na 10 litrů vody. A jako prevence nejrůznější onemocnění – především phytophory – vám poslouží speciální postřiky, které se vyplatí uplatňovat preventivně.

Sázka na přírodní prostředky

Použít můžete i zvířecí hnůj, nejlépe lehce rozložený. Perfektní je také dřevěný popel. Budete potřebovat 500 gramů na 10 litrů vody. Nechte ho přes noc vylouhovat a poté ho přeceďte. Použijte přibližně 0,5 l roztoku na jeden rajčatový keř. Velmi dobrá je také kopřivová jícha. Vezměte vhodný kbelík a z 1/3 ho naplňte kopřivami.

Přidat můžete i cibulové a banánové slupky pro zvýšení celkového množství živin. Vše zalijte vodou a nechte odstát po dobu 5 až 7 dnů. Jakmile jícha přestane pěnit a bude mít charakteristický zápach, máte hotovo. Nyní zřeďte hnojivo desetkrát a ke každé rostlině nalijte dva litry toho hnojiva.

Správné přihnojování rostlin dřevěným popelem zachrání mnoho z nich doslova na poslední chvíli

Jaké jsou vaše oblíbené techniky pro hnojení rajčat na konci sezóny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články