Mrkev patří mezi nejoblíbenější zeleninu, která své čestné místo v kuchyni zaujímá po celý rok. S těmito triky bude vaše úroda ještě bohatší a chutnější.
Mnozí zahrádkáři vědí, že mrkve není nikdy dost. Je výbornou zeleninou do letních salátů, chutnou ozdobou mnoha pokrmů a neodmyslitelnou součástí poctivých vývarů. Mrkev je v kuchyni zkrátka potřeba po celý rok. Pokud se před výsadbou zvlášť zaměříte na přípravu půdy a vysazovaná semena, budete se mít opravdu na co těšit. Existuje pár jednoduchých kroků, které jejímu vývoji a růstu opravdu prospějí, jak informuje web RadyNaVšechno.
Extra péče před výsadbou
Zkušení zahrádkáři kladou důraz na přípravu půdy. Jelikož je mrkev kořenová zelenina, je půda, ve které poroste, opravdu důležitým faktorem, na který si dát pozor. Půda by měla být jednotná, čistá bez jakýchkoliv nečistot, dobře provzdušněná a vlhká – určitě tak záhon nezakládejte tam, kde po většinu dne přímo svítí slunce. Můj dědeček vždy pěstoval tuto zeleninu pod stromy a já to dělám také tak – už mnohokrát se mi to vyplatilo. Od kvality půdy se odvíjí jak výsledná velikost mrkve, tak především její chuť, která je pro vás nejdůležitější.
Mrkev můžete pěstovat i v květináči za oknem, pokud jí vytvoříte vhodné podmínky. V každém případě si dejte zvlášť záležet na tom, aby zemina byla opravdu čistá, bez větších kamínků, které by mohly bránit růstu. I během růstu mrkve dohlížejte na to, aby byla půda vzdušná a vlhká, aby se ke kořenům dostaly vzduch i voda.
Pořiďte semena ve specializovaném obchodě
Při výběru semen je doporučováno řídit se přesným návodem, který uvádí jejich distributoři. Když si k semenům přičichnete, měli byste cítit mrkvovou vůni, podle které poznáte, že jsou čerstvá. Vyplatí se proto je vždy kupovat ve specializovaných obchodech, kde je menší pravděpodobnost, že narazíte na starší balení, jak radí web NašeZahrada.
Při výsadbě zasévejte semínka 2–5 cm od sebe, aby měla mrkev dostatek prostoru. Navrch nasypejte trochu půdy. Ne moc, aby to klíčící rostlinka neměla daleko za světlem. Raději také vysévejte za slunného počasí, aby vám déšť zasazená semínka nevyplavil. Semena také před výsadbou můžete na 24–48 hodin namočit do vody. Údajně to přispívá k jejich lepšímu klíčení. Více tipů pro pěstování této lahodné zeleniny popsali Chalupáři-Zahrádkáři zde.