Běžný kuchyňský odpad jménem kuchyňské slupky se skvěle hodí při péči o pokojové rostliny. Stačí jen vědět, jak ho správně využít.
Využití cibulových slupek jako hnojiva snižuje množství odpadu a potřebu komerčních hnojiv, takže zahradničení je udržitelnější a nákladově efektivnější, jak píše web iReceptář. Tento postup nejen šetří peníze, ale také snižuje vystavení vašich pokojových rostlin chemickým látkám a podporuje přirozenější prostředí pro život (v interiéru totiž mohou být rezidua chemických hnojiv opravdu významná – škodí dýchacím cestám i pokožce).
Zlepšení zdraví a vitality rostlin
Hnojivo z cibulových slupek poskytuje pomalu se uvolňující formu živin, které jsou nezbytné pro zdravý růst rostlin. Tato postupná výživa napomáhá rozvoji silného kořenového systému a robustní struktury rostlin. Mnohdy se proto používá i pro výživu sazeniček – v jejich případě je ovšem třeba vsadit na trochu vyšší ředění, jinak hrozí popálení citlivých kořenů. Totéž však platí v zásadě pro jakékoliv hnojivo, takže konkrétně cibulových slupek se rozhodně není třeba bát.
Přírodní prostředek proti škůdcům
Vlastnosti cibulových slupek se ovšem neomezují pouze na výživu. Pokud je použijete jako listový postřik, mohou působit jako přírodní odpuzovač běžných škůdců, jako jsou mšice, roztoči a smutnice. Silná vůně cibule je podle webu ProŽeny pro mnoho škůdců nevábná a udržuje je na uzdě, aniž by bylo nutné používat jakékoliv chemické látky. Ale nebojte se – vy ji prakticky neucítíte, ve vzduchu se totiž příliš nedrží.
Antioxidanty obsažené v cibulových slupkách, zejména kvercetin, také pomáhají posilovat rostliny proti stresu z prostředí a mohou snižovat výskyt chorob, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Použití je přitom jednoduché – stačí slupky zalít horkou vodou a nechat vylouhovat přes noc. Po přecezení vzniklý roztok použijte jako zálivku nebo listový postřik, a to nejlépe jedenkrát týdně. Moje pokojovky po tom doslova prokoukly – a ty vaše určitě také.