Bramborové slupky nikdy nevyhazujte, doma i na zahradě poslouží jako kvalitní hnojivo

Slupky od brambor, které většinou končí v odpadkovém koši, jsou skvělým zdrojem živin. Zkušení zahrádkáři je proto používají k výrobě hnojiva.

Bramborové slupky nikdy nevyhazujte, doma i na zahradě poslouží jako kvalitní hnojivo i Zdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication
                   

Slupky od brambor, které většinou končí v odpadkovém koši, jsou skvělým zdrojem živin. Zkušení zahrádkáři je proto používají k výrobě hnojiva pro rostliny. Obsahují totiž škrob, draslík, glukózu, vitamín C, organické kyseliny, tuky a minerální soli. Bakterie je snadno rozloží a minerály se uvolní do půdy. Směle tak slupky mohou konkurovat hnojivům, která zakoupíte v obchodě. Jejich velké plus je, že jsou v podstatě zadarmo, jak upozorňuje web iReceptář.

Slupky lze využít na několik způsobů

Vyhlaste válku chemickým prostředkům a hnojte na zahradě zcela přírodním hnojivem. Do plodů ovoce a zeleniny se pak nedostanou žádné škodlivé látky. Navíc nehrozí, jako u prostředků z obchodů, že rostliny spálíte, zničíte kořenový systém, případně znehodnotíte půdu. Budete překvapeni, jak slupky z obyčejných brambor podpoří růst vašich rostlin – stejně jako my, když jsme je vyzkoušeli.

Banánovou slupku nevyhazujte, pomůže jako hnojivo nebo součást kompostu

Banánovou slupku nevyhazujte, pomůže jako hnojivo nebo přísada do kompostu

Existuje několik způsobů, jak odpad z brambor na zahradě můžete využít. Nejjednodušší je rozprostřít slupky na záhon a pak zarýt. To se dělá na jaře před výsadbou a na podzim po sklizni. Můžete také připravit odvar. „Zalijete slupky vroucí vodou a necháte je několik dní louhovat. Pak nálev přecedíte a budete jím zalévat rostliny každé dva týdny,“ radí čtenářka Jana T. z Luhačovic, která na tuto výživu nedá dopustit.

Bramborové hnojivo můžete uskladnit

O něco složitější je výroba výživné zahradní směsi, která se většinou aplikuje před výsadbou rostlin. Zmrazené nebo usušené bramborové slupky dejte do větší nádoby (zahrádkáři obvykle používají sud nebo barel) a zalijte je horkou vodou. Několik dní nechte louhovat a občas směs promíchejte (živiny se lépe uvolní). Po několika dnech bude připravená k použití. Budete překvapeni, jak toto domácí hnojivo zlepší úrodnost půdy. Vždy ho však používejte s rozumem, jak doporučuje web NašeZahrada.

Zcela přírodní hnojivo pro podporu růstu zeleniny a ovoce, které pěstujete na zahrádce, ale i pro pokojové rostliny, si snadno vyrobíte sami. iZdroj fotografie: Freepik
Zcela přírodní hnojivo pro podporu růstu zeleniny a ovoce, které pěstujete na zahrádce, ale i pro pokojové rostliny, si snadno vyrobíte sami

Některé rostliny toto hnojivo milují, jiné ne

Směsí pohnojte například rybíz. Ten se vám odmění bohatou úrodou sladších a šťavnatějších bobulí. K tomu mu napomůže právě škrob, draslík a glukóza obsažené ve slupkách. Jsou ale rostliny, které byste zázračným bramborovým elixírem podporovat v růstu rozhodně neměli. Nehodí se třeba na brambory, papriky, lilky nebo rajčata.  A podobně se vám mohou hodit i slupky z banánu nebo okurek, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali v minulosti. 

Jak využíváte různý biologický odpad z kuchyně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články