Banánovou slupku nevyhazujte, pomůže jako hnojivo nebo přísada do kompostu

Banánová slupka může být užitečná jako hnojivo nebo přísada do kompostu. Obsahuje živiny, které si vaše rostliny zamilují.

Banánovou slupku nevyhazujte, pomůže jako hnojivo nebo součást kompostu i Zdroj fotografie: Famartin / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Banány jsou oblíbené po celém světě, vychutnávají se jako svačina nebo se přidávají do různých pokrmů. Ovšem velmi široké využití mají i jejich slupky – stačí si jen uvědomit, jaký výživový potenciál v sobě při správném použití skrývají.

Banánové slupky a kompostování

Nejběžnějším a k životnímu prostředí nejšetrnějším využitím banánových slupek je kompostování. Tyto běžné kuchyňské odpadky totiž bývají bohaté na draslík a fosfor a významně tak přispívají k obsahu živin v kompostu. Tyto prvky mají také zásadní význam pro zdraví rostlin, zlepšují vývoj kořenů a celkový růst. Přidáním banánových slupek do kompostu se nejen recykluje organický odpad, ale také obohacuje půda, což vaší zahradě nesmírně prospěje.

Zvýšení obsahu živin pro rostliny v květináčích

Jemně nasekané banánové slupky lze přidávat i přímo do květináčů jako přírodní hnojivo. Živiny ze slupek proniknou do půdy a dodají rostlinám výživu. Kromě toho je také možné z nich připravit výluh, který poslouží místo zálivky, jak doporučuje web Žena.Aktuálně.

Banánová džungle ve vašem bytě: Pěstitelské tajemství odhaluje šlechtění banánů, které chutnají 100x lépe než ty z obchodu

Leštidlo na listy pokojových rostlin

Vnitřek banánových slupek lze použít i k jemnému čištění a leštění listů rostlin. Podle webu Top tak získají lesk a zbaví se prachu. „Tato metoda není vhodná pro rostliny s jemnými nebo ochmýřenými listy. Jinak se však vyplatí – antistatické vlastnosti slupek totiž pomáhají udržet prach mimo listy po několik dní,“ doporučuje čtenářka Michaela P. z Třince.

Banánové slupky by měly být používány v rámci vyváženého kompostování nebo jako doplněk k jiným druhům hnojiv. iZdroj fotografie: Pixabay
Banánové slupky by měly být používány v rámci vyváženého kompostování nebo jako doplněk k jiným druhům hnojiv

Kulinářské použití také nezatracujte

Banánové slupky si našly cestu i do kulinářského světa. Lze je použít při výrobě domácího octa nebo je přidat k masu pro zvýraznění chuti a křehkosti. Je však důležité je důkladně omýt a odstranit z nich voskový povlak, aby se do pokrmu nedostaly žádné chemické látky. Já pro aplikaci v kuchyni používám výhradně bio banány. Nesou o tolik dražší než ty běžné, a zároveň tak prospívám našemu životnímu prostředí. Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti psali o použití banánové slupky proti mravencům nebo o její šikovné aplikaci ve formě kořenového stimulátoru.

Jak si vyrobit opravdu velmi jednoduché hnojivo ze slupek z banánu

Jak využíváte různý bio odpad z domácnosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články