Se zakořeněním růže pomůže banánová slupka, aplikace je jednoduchá

Množení růží nemusí být tak obtížné, jak to na první pohled vypadá. Pomoci vám může unikátní metoda s banánem.

i Zdroj fotografie: Roy Zuo / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Růže patří na zahradách k velmi oblíbeným rostlinám. Pěstuj se především růže záhonové (buď velkokvěté nebo mnohokvěté), růže sadové (vytvářejí keře) a popínavé růže (s dlouhými výhony). Ovšem často jsou vidět i růže půdopokryvné (nízký vzrůst) či růže nešlechtěné, jako je například růže šípková (Rosa canina), růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera) a růže svraskalá (Rosa rugosa). Většinu z nich lze snadno namnožit jednoduchým způsobem.

Jak zakořenit růže s pomocí banánu

Existuje několik způsobů, jak použít banány při zakořeňování růží. Jsou perfektní volbou především díky vysokému obsahu fytohormonů, zejména auxinu, který může podpořit růst kořenů. Jejich použití u růží je snadné. Nejdříve je třeba rozštípnout vysoký stonek růže třeba nožem. Poté do tohoto rozštípnutí vložte kamínek. 5 cm pod rozštěp upevněte tyčku a dobře ji stáhněte stahovacími páskami.

Místo rozštěpu obalte banánem a opět ho dobře připevněte páskami. Nakonec připevněte ještě plastový kelímek a naplňte ho zeminou (pokud je to třeba, pak stonek dočasně přivažte k opoře, aby se pod takovou váhou nezlomil). Zeminu zalévejte a čekejte. Zhruba po 3 až 4 týdnech by se měly pod banánem objevit na růži nové kořeny, tehdy je možné řízek odříznout a zasadit samostatně. A pokud nemáte banán, mohou vám pomoci noviny nebo brambora.

Další způsoby využití banánu pro množení

Připravit si však můžete třeba i banánovou vodu. Rozdrcený banán nebo banánovou slupku dejte do vody a nechte ji vyluhovat několik hodin až přes noc. Poté použijte tuto vodu k zalévání čerstvě zasazeného řízku. Nebo banán rozmačkejte a použijte ho jako přírodní hnojivo pro růže a další zahradní rostliny. Jednoduše naneste tenkou vrstvu banánové kaše kolem kořenů růže a lehce ji zapracujte do půdy. Také můžete vložit banánovou slupku do mixéru a rozmixovat ji na jemný prášek. Ten poté můžete použít jako přírodní hnojivo pro růže.

Množení růží prostřednictvím banánu je snadné iZdroj fotografie: Depositphotos

Použít lze i aloe vera

Ještě o něco účinnější může být použití aloe vera. A to především u růží, u nichž metodu s plastovým kelímkem jednoduše použít nemůžete. Nejdříve si vyberte zdravou a silnou větev růže, kterou chcete množit. Měla by mít délku 10 až 15 cm. Poté si vezměte ostrý a sterilní nůž k odříznutí horní části výhonu, zhruba 5 cm od vrcholu. Odstraňte všechny listy z odříznutého kusu a následně odřete také asi 1/3 základny odříznuté části větve růže a zbavte se i kůry na konci větve zhruba na ploše 2 cm.

Rozřízněte list aloe vera podélně na polovinu a vložte do ní růži. Ujistěte se, že sedí pevně. Poté vložte výhonek růže do vlhké a písčité půdy. A umístěte ji do mírného stínu, dokud se na ní nezačnou objevovat nové výhonky. Pravidelně ji zalévejte a ujistěte se, že je v teple a vlhkém prostředí. Po několika týdnech by měly na růži začít objevovat nové kořeny a výhonky. A podobně lze množit i oblíbené orchideje.

Jak množit růže řízkováním a to tak, že se zakoření téměř každá. Stačí vědět, jak na to

Jaké jsou vaše triky pro množení růží?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články