Zaručený návod na rozmnožení růží: řízkům ze zahrádky i růžím nařezaným do kytice „přičarují“ kořeny noviny nebo brambora

Množení růží může být opravdu jednoduché a efektivní, pokud se naučíte několik základních triků. Skvěle vám poslouží noviny i brambory.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Geolina163 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Růže (Rosa) patří mezi nejoblíbenější kvetoucí rostliny na světě. Jsou ceněny pro svou krásu, vůni a univerzální použití v zahradě. Jednou z nejlepších vlastností je však jednoznačně to, že se relativně snadno množí, což znamená, že můžete vytvořit nové rostliny z těch stávajících, aniž byste museli utrácet spoustu peněz za nové rostliny. Na zahradu si můžete dokonce zasadit i růži z kytice (právě pro ty se tento postup nyní hodí, běžné růže je nejlepší množit v srpnu nebo v září). Musíte ovšem vědět, jak na to.

Množení růží prostřednictvím brambory

Jedním z neobvyklých, ale opravdu účinných způsobů množení růží, je použití brambor. K tomu budete potřebovat stonek růže o tloušťce tužky a délce asi 25 centimetrů. Odřízněte stonek pod úhlem 45 stupňů a odstraňte všechny listy a trny kromě několika horních. Poté vezměte bramboru a vyřízněte do ní malou dírku o velikosti stonku. Do otvoru zasuňte stonek a bramboru zasaďte do květináče naplněného lehkou výživnou zeminou. Květináč pravidelně zalévejte a za pár týdnů by váš řízek měl vyrašit.

Množení růží prostřednictvím novin

Pokud si chcete namnožit větší množství růží najednou, pak první fázi růstu kořínků svěřte novinám. Stonky růží upravte stejně jako v předchozím případě. Poté je zaviňte do vlhkých novin a nakonec zabalte do plastového sáčku. Ten musíte opravdu dobře utáhnout. Nové kořeny by se v tomto prostředí měly objevit do měsíce a půl. Mezitím ovšem musíte obsah sáčku dvakrát až třikrát zkontrolovat, znovu navlhčit noviny a odstranit všechny zahnívající stonky. Jakmile růže pustí kořeny, zasaďte ji do květináče a přikryjte na čas plastovou lahví, aby se dobře uchytila.

Jak na metodu hřížení

Hřížení je metoda rozmnožování růží, při ní se části stonku zahrabou do půdy, aby mohly vytvořit kořeny. Na záhonku nejdříve vyberte zdravý stonek, který je dostatečně dlouhý, aby dosáhl na zem, a ohněte jej dolů. Na místě, kde se dotkne půdy, v něm udělejte malý zářez a poté toto místo zakryjte zeminou. Záhon pravidelně zalévejte a za pár týdnů by měly z toho místa vyrašit nové lístky.

Množení růží iZdroj fotografie: Depositphotos

Množení růží jednoduchým dělením

Pokud na zahradě pěstujete růže nešlechtěné, můžete si je namnožit i dělením. Na jaře nebo na podzim vykopejte rostlinu ze země a s pomocí ostrého nože nebo zahradních nůžek ji rozdělte na dvě nebo více částí, přičemž se ujistěte, že každá část má nějaké kořeny a výhonky. Samostatné rostlinky znovu zasaďte (do samostatných květináčů nebo přímo do země) a pravidelně je zalévejte, dokud se neuchytí.

Rady pro množení růží

Nezapomeňte si pro množení vybírat pouze zdravé stonky a rostliny. Používejte čisté nástroje a u nových řízků a sazenic udržujte půdu trvale mírně vlhkou, protože i jedno jediné přeschnutí může vaši snahu zcela zhatit. S trochou trpělivosti a péče se poté můžete na své zahradě těšit z krásných růží po mnoho let.

Kterou metodu množení růží máte nejraději?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články