Množení orchideje kořenovou metodou: Z jedné rostliny zásoba na celý parapet

Pokud chcete mít plný parapet orchidejí, měli byste vědět, že to není vůbec nic nemožného. Stačí se naučit je správně rozmnožovat.

Co je třeba udělat, když kořeny orchideje trčí z květináče i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Jejich cena v obchodech však bohužel nebývá právě nejnižší. Pokud jich ovšem chcete mít doma doslova plno, pak nemusíte spoléhat jen na jejich nákup. Naopak – poměrně snadno si je namnožíte i sami doma a z jedné rostlinky nakonec můžete udělat dostatek kousků na zaplnění celého parapetu.

Množení orchidejí z kořenů – co je to

Některé internetové návody pracují s tezí, že orchideje oplývají tak velkou schopností regenerace, že je lze snadno namnožit i z kořenů. Jinými slovy – stačí jen rozkrájet zdravé kořeny na malé kousky, připravit jim vhodný substrát a za pár měsíců budete mít tolik sazenic, že nebudete vědět, co s nimi. Ale je to opravdu tak? Ve skutečnosti bohužel ne – kdyby bylo množení orchidejí skrz kořeny tak snadné, nebyla by jejich cena v obchodech tak vysoká. Ovšem kořeny v jejich množení přece jen nějakou roli mají.

Které orchideje množit s pomocí kořenů

Nejčastěji můžete v květinářstvích narazit na orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce. Právě ty dokážou na svém květním stvolu iniciovat růst nových sazeniček, kterými je možné orchidej snadno rozmnožit. Jiné druhy orchidejí, jako například katleja Dowova (Cattleya dowiana) z Kostariky, nevšedně vyhlížející člunatec (Cymbidium), robustní stromobytec (Dendrobium), jednoduše pěstovatelný střevíčníkovec (Paphiopedilum) či oblíbená pavoučí orchidej (Brassia), vám tento benefit bohužel nenabídnou.

Jednoduše se množí snad jen tibetská orchidej Pleione nebo také česky pleionka (Pleione formosana či rod Pleione limprichtii), která při dobré péčí vytváří dceřiné podzemní hlízy. Ale zpátky ke kořenovému množení Phalaenopsisu.

Jak množit orchideje s pomocí kořenů iZdroj fotografie: Depositphotos

Množení orchidejí s pomocí keiki

Pokud se mateřské rostlině nedaří (ovšem nemusí to být úplně pravidlem), mohou na jejím květním stvolu vyrůst mladé rostlinky – tzv. keika. A pokud je budete vhodně stimulovat, můžete si orchidej namnožit opravdu snadno. Stačí pouze bázi mladé orchideje obalit rašeliníkem a pravidelně ho rosit. Velmi rychle uvidíte rychlý růst kořenů. Jakmile alespoň jeden z nich dosáhne délky dvou centimetrů, můžete malou rostlinku bez obav oddělit od té mateřské a zasadit do samostatného květináče.

Jak stimulovat malé rostliny orchidejí

A jak podpořit malé orchideje v růstu? Připravte jim to správné hnojivo. Potřebovat budete:

  • 1 polévkovou lžíci cukru (může být i obyčejný bílý)
  • 1 polévkovou lžíci medu
  • šťávu z jedné poloviny citronu
  • trochu vody na rozmíchání (nejlépe dešťovou, nebo alespoň odstátou)

Všechny ingredience promíchejte a jemným štětečkem naneste ve velmi tenké vrstvě na listy orchidejí. Jde o skvělou listovou výživu, která jim dodá vše potřebné. Je tak účinná, že toto hnojení stačí opakovat jen jednou za měsíc. Aby se však malým orchidejím dobře dařilo, potřebují i další nezbytnosti. Jde především o stanoviště z rozptýleným světlem, stabilní teploty okolo 20 °C ve dne a 15 °C v noci, vzdušnou vlhkost pohybující se v rozmezí 60 až 80 % a pravidelnou a správně provedenou zálivku po vyschnutí substrátu.

Jak se o své orchideje staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články