Banánová džungle ve vašem bytě: Pěstitelské tajemství odhaluje šlechtění banánů, které chutnají 100x lépe než ty z obchodu

Domácí pěstování banánovníku není nijak složité. Musíte jen vědět, co potřebuje ke své maximální spokojenosti na parapetu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se řekne banánovník, obvykle si vybavíme velký strom někde na pláži. Ovšem jde rovněž o velmi vděčnou pokojovou rostlinu. Nejčastěji se v pokojových podmínkách pěstují klasické trpasličí banány (Musa acuminata). Ovšem milovníky skutečné exotiky potěší i habešské neboli červené banány (Ensete ventricosum). A jak tyto krasavce pěstovat?

Teplota pro pěstování banánů

Místnost, v níž banánovníky rostou, musí být neustále vytápěna na 24 až 30 °C. Krátkodobě může teplota vzduchu klesnout, ne však pod 15 °C. Mrazy jsou pak pro banánovník likvidační (na což musíte dávat pozor, pokud ho letníte venku). A pozor i na příliš vysoké teploty. Při překročení stanoveného teplotního rozsahu se banánovník přestane vyvíjet.

Důležité je i správné osvětlení

Pro správný růst tohoto tropického hosta je vždy nutné velmi dobré osvětlení. V létě je proto nejlepší umístit květináč s banánovníkem do slunné části bytu, nebo ho rovnou přemístit na slunnou terasu nebo balkon. V zimě je pak mnohdy nutné zajistit umělé světlo, a to zejména ve chvíli, kdy se snažíte dopěstovat plody (ať už jedlé nebo dekorativní). Přímým slunečním paprskům je lepší se vyhnout, vždy je lepší rostlinu trochu přistínit.

Optimální vlhkost vzduchu

Pamatujte si, že banánovník pěstovaný v suchém vzduchu chřadne, a jeho listy ztrácí lesk. V létě je nutné banánovník zalévat každý opravdu vydatně zalévat teplou vodou. To je důležité proto, aby jeho kořínky nedostaly šok. V zimě snižte zálivku na frekvenci přibližně 1 až 2krát týdně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A postarejte se také o dobrou drenáž, aby mohla přebytečná voda odtékat a banánovník odspodu nehnil. Listy pak co nejčastěji stříkejte rozprašovačem, ale neotírejte od prachu ručně. Tím byste je mohli nechtěně potrhat a rostlina by tak přišla o svou dekorativnost.

Vhodný substrát pro banánovníky

Obvykle se mu daří v běžně zemině pro pokojové rostliny, ale namíchat mu můžete i vlastní substrát, použijte listovku, běžnou zeminu, kompost a písek v poměru 2:2:2:1. Jako drenáž se pak používá keramzit posypaný jemným pískem. Teprve na tuto vrstvu přijde vrstva zeminy.

Jak hnojit pokojový banánovník

Mladé sazenice se hnojte jednou za 2 týdny komplexním hnojivem, dospělé banánovníky pak dvakrát měsíčně od dubna do září. Minerální hnojiva pro pokojové rostliny aplikujte vždy až po zálivce, aby nedošlo k poškození kořenů. Ta biologická obvykle podobnou úpravu nepotřebují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lze pěstovat banány doma

Pokud budete mít štěstí, může se objevit na starších banánovnících květ. Ten bývá zbarven ve světle žlutozelených odstínech. Na jednom stvolu navíc bývá květů více, takže tvoří velmi výrazné květenství. Tuto nádhernou podívanou budete moci pozorovat 2 až 3 měsíce. Pokud během této doby dojde k opylení (což je nutné v pokojových podmínkách provést ručně) pak se brzy na místech samičích květů objeví plody.

Pokud jste si pořídili banánovník v květinářství, pak budou pravděpodobně nejedlé. Slouží totiž jen na okrasu. Pokud jste však získali jedlé banány nebo jste si je dokonce vypěstovali přímo ze semínka (což je trochu obtížnější, ale ne nemožné), pak si na nich možná i pochutnáte. V pokojových podmínkách však dozrávají neochotně nebo dokonce vůbec ne. O něco lépe na tom bývají rostliny pěstované v zimních zahradách.

Chcete vědět víc? Podívejte se, jak pěstovat banánovník v bytě pěkně podrobně

Jaké neobvykle pokojové rostliny pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články