Banánové slupky nevyhazovat, na zahradě poslouží jako hnojivo

Péče o rostliny v zahradě i bytě vás nemusí stát majlant. Všechna zeleň bude prospívat díky hnojivu z banánových slupek.

Orchidej na pokraji zachrání docela obyčejná banánová slupka i Zdroj fotografie: Judgesfloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Banány jsou chutné a zdravé ovoce, které obsahuje nálož draslíku, hořčíku, železa a vitamínů A a B. Ty jsou prospěšné nejen pro lidský organismus, ale ocení je i rostliny. Svojí květeně nemusíte obětovat celé ovoce, bohatě postačí banánové slupky, z nichž si jednoduše vyrobíte zcela přírodní hnojivo. To vzpruží nejen květiny v bytě a na terase, ale i ty, co rostou a kvetou u vás v zahradě.

Banánové slupky – nutriční bomba pro všechny rostliny

Banán dokáže potěšit nejen chuťové pohárky, ale díky vitamínům a minerálům celý lidský organismus. Prospěšné látky však nejsou obsažené jen v samotném ovoci, ale i v jeho slupkách. Doslova nabité jsou banánové slupky draslíkem, který ponouká rostliny k bohatému kvetení a plození a v případě těch venkovních je touto dobou připravuje na úspěšné přezimování. Banánové hnojivo prospěje například muškátům, petuniím a jiným letničkám, rajčatům, okurkám, tykvím a všem pokojovým rostlinám.

Banánové slupky se postarají o bohaté kvetení

Až si příště budete pochutnávat na banánu, nevyhazujte slupky do koše, ale věnujte je raději rostlinám v zahradě. Pokrájejte je na malé kousky (nezapomeňte odstranit nalepenou etiketku), u kořenů rostliny vytvořte nevelký důlek a do něj pokrájené banánové slupky umístěte. Nakonec je promíchejte se zeminou. Zanedlouho se z nich do země vlivem zálivky a deště začnou uvolňovat potřebné živiny a kondice rostlin se časem viditelně zlepší.

Vidíte-li na vašich rostlinách, že skutečně strádají, připravte jim banánové tekuté hnojivo, které zafunguje podstatně rychleji než pouhé pokrájené slupky. Na kousky pokrájejte slupky ze dvou banánů a umístíte do uzavíratelné nádoby. Poté je zalijte teplou vodou a umístěte na jeden týden na chladné a tmavé místo. Po uplynutí této doby směs sceďte a rozřeďte deseti litry vody – nejvíce rostliny ocení dešťovku. Výslednou tekutinou zalévejte jednou za týden, do měsíce se dostaví první efekty.

Zalévání petunií iZdroj fotografie: Freepik
Banánové hnojivo prospěje všem rostlinám doma i v zahradě

Domácí hnojiva z kuchyňských zbytků

Nejen banánové slupky jsou odpadem, který najde při zahradničení využití. Pokud pěstujete kyselomilné rostliny, jako jsou hortenzie, rododendrony, azalky, růže, vřesy nebo borůvky, věnujte jim lógr z kávy. Stačí ho jednoduše rozsypat ke kořenům rostlin a promíchat se zeminou. Kávová sedlina nejen obohatí půdu o živiny jako dusík, vápník, hořčík a fosfor, ale také přiláká na záhon velmi užitečné žížaly. Vysypat ji můžete klidně také na kompost.

Užitečným odpadem jsou také vaječné skořápky. Ty obsahují pořádnou nálož vápníku a ocení je tedy hlavně vápnomilné rostliny a celá řada zeleniny, například cukety, okurky nebo zelí a další košťáloviny. Rajčata a papriky mohou zase při nedostatku vápníku trpět černáním pupku. Abyste tomu v příští sezóně zabránili, rozemelte skořápky na prach a ten poté smíchejte se zeminou na záhoně. Ještě účinnější hnojivo vytvoříte, necháte-li skořápky louhovat v octě.

Návod na výrobu banánového hnojiva

Jaká přírodní hnojiva si vyrábíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články