Kávovou sedlinu mnoho lidí vyhazuje, přitom jde o úžasné hnojivo pro hortenzie

Kávová sedlina rozhodně nepatří do koše. Pokud jí nashromáždíte dostatek, můžete ji použít jako perfektní hnojivo pro hortenzie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kávová sedlina určitě nepatří do popelnice. Tento zdánlivě všední pozůstatek ranních rituálů v sobě totiž ukrývá bohatý potenciál, který zdaleka přesahuje jeho roli kofeinového elixíru. Skvěle se totiž hodí pro výživu hortenzií a dalších acidofilních rostlin, a to jak v rámci našich domovů, tak i v zahradách.

Výživná symfonie v kávové sedlině

V kávové sedlině se skrývá skutečná symfonie živin, která je pro začínající zahradníky pokladem. Dusík, fosfor, hořčík, měď a draslík se zde snoubí v harmonickém poměru. Pro plné využití jejich potenciálu je důležité, aby kávová sedlina zůstala bez cizích přísad, jako je mléko nebo cukr.

Hnojení hortenzií zbylým lógrem

Těmto elegantním a podmanivým květinám se daří v kyselém prostředí – což odpovídá původu kávové sedliny. Při vaření a vychutnávání kávy se do šálku dostává její bohatá a aromatická esence a zároveň po ní zůstávají zbytky bohaté na kyseliny, po kterých hortenzie touží.

Výhody kávové sedliny pro hortenzie

Přírodní kyseliny obsažené v kávové sedlině mají schopnost snížit pH půdy a vytvořit tak pro hortenzie optimální, mírně kyselé prostředí. Dodává jim také živiny a jako bonus obohacuje půdu o organické látky. Toto obohacení katalyzuje růst prospěšných mikroorganismů, podporuje prosperující ekosystém pod povrchem a vytváří prostředí, které doslova překypuje životem. A to hortenziím rozhodně svědčí – minimalizuje to mimo jiné výskyt škůdců. A pokud vás trápí škůdci třeba u jahod, pak vám pomůže jablečný ocet.

Hnojení orchidejí Phalaenopsis rýžovou vodou jim zaručí kvetení iZdroj fotografie: Freepik

Kávová sedlina jako mulč

Použití kávové sedliny jako mulče představuje pro hortenzie dvojí výhodu. Nejenže pomáhá udržet v půdě tolik potřebnou vlhkost, čímž snižují potřebu častého zalévání, ale slouží také jako impozantní bariéra proti pronikání plevelů – těch vytrvalých protivníků, kteří bojují s hortenziemi o zdroje a tlumí růst jejich nádherných květů. Při přidávání kávové sedliny do půdy je však vždy nejdůležitější uvážlivý přístup. Nadměrné používání může vést k nevyvážené hladině živin a narušit složitou rovnováhu ekosystému.

Na pomoc si můžete vzít i kompost. Smíchání kávové sedliny s kompostem funguje jako šikovný booster. Rostliny tak pohnojíte tak akorát, ale zároveň se nemusíte obávat tohoto, že byste je nechtěně vyživili až příliš. Kávovou sedlinu lze použít i vylouhovanou ve formě zálivky. V každém případě postačí její aplikace nanejvýš dvakrát do měsíce – a to výhradně v období vegetační sezóny. A ocení ji i další kyselomilné rostliny, jako například azalky, rododendrony, borůvky, vřesy, vřesovce, růže, lilie apod.

Jak lze využít kávovou sedlinu? Poradí vám tohle video

Jak používáte kávovou sedlinu na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články