Domácí booster pro maliny: Sbírat se budou po kýblech, chce to jen kompost a popel

Pojistěte si letos úrodu malin tím správným hnojivem. Vystačíte si jen s tím, co posbíráte u sebe na zahradě. Výsledky budou impozantní.

Maliny se vyplatí pohnojit hnojivem s dusíkem, budou pak velké a sladké i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vytvoření domácího boosteru z kompostu a popela nejenže keře maliníku vyživuje, ale také oživuje půdu a připravuje ji pro bohatou úrodu, která vám naplní kbelíky až po okraj. Použití je přitom podle webu ZooVega opravdu jednoduché.

Vytvoření dokonalého kompostu pro výživu malin

Kompost funguje jako pomalu se uvolňující potrava bohatá na živiny a poskytuje malinám vyváženou škálu základních prvků, jako je dusík, fosfor a draslík. Ne každý kompost je však stejný. V ideálním případě by mělo jít o dobře rozloženou směs kuchyňských zbytků, zahradního odpadu a dalších organických materiálů, které se rozkládají několik měsíců. Když se takový kompost přidá k maliníkům, zlepší strukturu půdy, zvýší zadržování vlhkosti a vnese do ní prospěšné mikroorganismy, které pomáhají udržovat její zdraví pod kontrolou.

Maliník poroste a zaplodí jako ještě nikdy: Existuje záludný, ale funkční způsob, jak toho docílit

Úloha dřevěného popela pro vitalitu malin

Popel zase malinám podle informací z webu Skrblík nabízí silnou dávku draslíku a stopových prvků, které mají zásadní význam pro kvalitu plodů a zdraví rostlin. Draslík pomáhá zejména při regulaci vody a fotosyntéze a zvyšuje sladkost a odolnost plodů. Je však nutné používat dřevěný popel střídmě a vždy sáhnout pouze po tom pocházejícím z neošetřeného přírodního dřeva, abyste si do zahrady nevnášeli škodlivé chemikálie. Jedna polévková lžíce na rostlinu bohatě stačí, jak mám vyzkoušeno.

Osvědčené tipy pro pěstování malin od zkušeného zahradníka iZdroj fotografie: Depositphotos
Abyste se letos mohli těšit z opravdu velké úrody malin, sáhněte po osvědčené výživě. Budete překvapeni, kolik těchto sladkých plodů sklidíte

Načasování a technika hnojení

Nejvhodnější doba pro obohacení malinových záhonů kompostem a popelem je časné jaro, právě když se rostliny probouzejí před začátkem nového růstu. Toto načasování umožňuje živinám proniknout do půdy a zpřístupnit je kořenům, které začínají aktivně růst. Vyplatí se však i pozdější aplikace – rozhodně je to lepší, než maliny nehnojit vůbec. A nezapomeňte také při této příležitosti na odstranění nežádoucích plevelů, které rostlinám berou živiny, o čemž už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak se o své malinové keře staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články