Pomocník z lékárny pro rychle rostoucí pokojovky: Vitamín B je donutí k růstu a ochrání je před škůdci

Pro spolehlivé hnojivo pro pokojové rostliny nemusíte do zahradnictví. Bohatě vám postačí, když se cestou domů stavíte v lékárně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vitamíny posilují lidské zdraví, ale mohou dělat zázraky i pro rostliny, jak píše web 4health. Zejména vitamín B je při pěstování prosperujících a odolných pokojovek skoro až zázračným pomocníkem. A opravdu stačí použít ten, který najdete v lékárně.

Pochopení úlohy vitamínu B ve zdraví rostlin

Vitamín B není jen jedna sloučenina, ale komplex několika vitamínů, které hrají zásadní roli v metabolismu rostlin. Pomáhají jim při zotavování ze stresu, vývoji kořenů a odolnosti vůči chorobám. O co se stará který vitamín?

  • Vitamín B1 (thiamin) pomáhá rostlinám přeměňovat cukry na energii, čímž napomáhá růstu a vývoji. Je zvláště prospěšný při překonávání šoku z přesazení.
  • Vitamín B3 (niacin) má zásadní význam pro energetický metabolismus rostlin. Pomáhá zajistit efektivní produkci energie, zejména ve stresových podmínkách, jako je kupříkladu nízká hladina osvětlení.
  • Vitamín B6 (pyridoxin) napomáhá syntéze bílkovin a regulaci hormonů v rostlinách, díky čemuž jsou odolnější vůči stresům prostředí.
  • Vitamín B12 hraje jedinečnou roli tím, že napomáhá rozvoji kořenů a pomáhá rostlinám při produkci chlorofylu, čímž zvyšuje fotosyntézu.

Důležitost banánové slupky na českých zahradách: Odradí slimáky, rostlinám dodá vitamíny a vylepší kompost

Hnojení rostlin vitamínem B

U lidí se nedostatek toho vitamínů projevuje například zažívacími potížemi nebo mastnými vlasy, jak uvádí web Ježkův-statek. Rostliny si o něj však neřeknou, proto je dobré ho do programu péče o ně zařadit preventivně, a to pomocí listových postřiků nebo půdních aplikací. Každá z těchto metod má své výhody – záleží tedy jen na vás, kterou si vyberete.

  • Listová aplikace: Rozpusťte komplexní tabletu vitamínu B nebo tekutou ampuli ve vodě – obvykle si vystačíte s jednou ampuli na litr vody. Hotový roztok nastříkejte přímo na listy rostlin. Díky nim získají výživu téměř okamžitě – pokud tedy potřebujete dodat svým pokojovkám akutní podporu třeba kvůli nemoci, určitě sáhněte po postřiku.
  • Aplikace do půdy: Stejný roztok použijte jako zálivku jedenkrát do měsíce.
Bramborový škrob přidávaný do zeminy iZdroj fotografie: Freepik
Ne vždy se pokojovým rostlinám daří tak, jak bychom chtěli – v takovém případě je třeba je povzbudit třeba vitamínem B

Preventivní a léčebné účinky vitamínu B

Pravidelná aplikace vitamínu B může rostlinám pomoci lépe zvládat stres, ať už je způsoben faktory prostředí, útoky škůdců nebo fyziologickými změnami (např. kvůli přesazení), jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Tento vitamín také posiluje imunitní systém vašich zelených svěřenců, takže je méně náchylný k běžným houbovým a bakteriálním chorobám.

Zajímavé je, že vitamín B může hrát roli i v boji proti škůdcům,“ dodává své zkušenosti zahradnice Věra K. z Blovic. „Zdravé a vitální rostliny jsou totiž proti nim přirozeně odolnější a je tedy méně pravděpodobné, že podlehnou jejich útokům.“

Návod na šikovné banánové hnojivo pro orchideje

Jaké vitamíny dopřáváte svým pokojovým rostlinám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články