Důležitost banánové slupky na českých zahradách: Odradí slimáky, rostlinám dodá vitamíny a vylepší kompost

Banánová slupka může být velmi cenným pomocníkem při péči o zahradu. Pomůže vám se o ni postarat v mnoha aspektech.

i Zdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Banánová slupka je vynikajícím zdrojem živin a může být použita k mnoha účelům jak při práci v zahradě, tak i při péči o rostliny. Zkušení zahradníci na ni nedají dopustit a většinou není k její aplikaci potřeba nic složitého.

Hnojení rostlin zbytky banánu

Banánové slupky obsahují dusík, fosfor, hořčík draslík a další živiny, které jsou pro rostliny velmi užitečné. Můžete je tedy použít jako hnojivo jak pro zeleň pěstovanou v květináčích, tak i pro tu rostoucí volně v zahradě. Stačí je rozkrájet na menší kousky a nasypat kolem rostliny nebo je zakopat do země.

Vylepšení vašeho kompostu

Banánové slupky můžete také přidat do kompostu, aby mu poskytly další živiny a zlepšily jeho kvalitu. Banánové slupky jsou bohaté na živiny, jako jsou dusík, fosfor, draslík a hořčík, takže kompostu jednoznačně prospívají.

Jak využít banánovou slupku při péči o rostliny a zahradu iZdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Ochrana před slimáky

Slimáci vůni banánové slupky právě nemilují. Pokud tedy zbytky banánu položíte kolem rostlin, můžete je před nimi opravdu skvěle ochránit. Mezi rostliny citlivé na slimáky patří například:

  • Salát a jiné druhy listové zeleniny
  • Kapusta, brokolice a květák
  • Fazole, hrášek a jiné luštěniny
  • Jahody a jiné plodiny rostoucí na zemi
  • Některé bylinky, jako je bazalka a petržel

Tentýž způsob aplikace může také pomoci zlepšit kvalitu půdy, zvýšit její vlhkost a zlepšit její strukturu.

Výroba tekutého hnojiva

Banánové slupky můžete také několik dní jednoduše máčet ve vodě a vytvořit tak tekuté hnojivo pro vaše rostliny. Jednoduše nashromážděte několik banánových slupek a odstraňte z nich všechny zbytky ovoce. Poté je nakrájejte na menší kousky, abyste urychlili rozklad a uvolnění živin. Vložte nakrájené slupky do nádoby s vodou v poměru 1:3 (1 díl slupek na 3 díly vody) a nechte fermentovat. A jak na to? Nádobu s banánovými slupkami a vodou nechte několik dní nebo ještě lépe týdnů stát na teplém a slunečném místě.

To proto, aby se slupky začaly rozkládat a uvolňovat živiny. Občas obsah nádoby promíchejte. Po několika týdnech roztok prolijte přes síto, aby se z něj oddělily pevné části a nařeďte ho vodou v poměru 1:1 (1 díl roztoku na 1 díl vody). Následně můžete toho hnojivo použít k zalévání rostlin nebo k postřiku listů. Hodí se pro různé druhy venkovní i bytové zeleně, včetně zeleniny, ovocných stromů a květin. Doporučuje se ho používat jednou za měsíc. I když tedy tento postup vyžaduje trochu času a trpělivosti,výsledkem je přírodní a účinné hnojivo, takže stojí za to.

Jak využít banánovou slupku při péči o rostliny a zahradu iZdroj fotografie: Depositphotos

Odstraňování skvrn na listech rostlin

Když otřete listy rostlin banánovou slupkou, může to pomoci odstranit nečistoty a zlepšit jejich vzhled. Zároveň je zbavíte prachu a dodáte jim některé důležité živiny. Pravidelné ošetření také slouží jako skvělá ochrana před plísněmi.

Pomoc při klíčení semen

Když přidáte kousky banánové slupky do půdy při setí semen, může to pomoci zlepšit jejich klíčení. Budete však opatrní a nikdy takto nenastavujte více než jednu desetinu objemu výsevního substrátu.

Jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze slupek z banánu

Jaká přírodní hnojiva používáte nejraději vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články