Obří hlávky zelí může mít každý, stačí použít kravský hnůj

Velké hlávky zelí nejsou samozřejmost. Jejich vývoj však můžete podpořit několika šikovnými triky – fungují na každé zahradě.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ideální půda pro zelí je úrodná, hlinitá a dobře odvodněná, ale zároveň schopná zadržovat vlhkost – jak informuje web Skrblík. Této zelenině se daří v neutrální až mírně zásadité půdě, jejíž pH se v ideálním případě pohybuje kolem 6,5 až 7,5. Pamatujte si, že kyselé půdy jsou nepřítelem zdravého růstu a vedou k zakrnění rostlin a snížení výnosů.

Vezměte si na pomoc hnůj

Ovšem pokud je půda na vaší zahradě kyselá, nemusíte se bát. Vylepšete ji zahradním vápnem, které upraví její pH a jako bonus vás zbaví i mnoha škůdců. O jeho použití psali Chalupáři-Zahrádkáři podrobněji nedávno. Zvážit ovšem můžete i vytvoření vlastní směsi půdy. Zkombinujte zahradní zeminu, kompost, rašelinu, písek a trochu dřevěného popela, abyste dosáhli dokonalé rovnováhy pH a optimální vzdušnosti.

Mně se to rozhodně osvědčilo. Anebo použijte dobře uleželý kravský hnůj – stačí ho rozhodit kolem sazenic a trochu zapracovat do zeminy. Dodá zelí všechny potřebné živiny a jeho aplikace je opravdu jednoduchá.

Nejlepší tipy pro maximální úrodu zelí. Získáte obrovské hlávky plné chuti i vitamínů

Jak na správný výsev

Ovšem ještě než se semínka dotknou půdy, je třeba je připravit. Namočte je do teplé vody nebo roztoku stimulujícího růst a probuďte jejich spící vitalitu. Jakmile sazenice rozvinou své první pravé listy, čeká je přesazování, jak radí web iReceptář. Tento krok má zásadní význam pro rozšíření kořenového systému a získání silné rostliny. Přesazování je křehký tanec, rovnováha mezi péčí a přesností, která zajišťuje plné využití potenciálu každé sazenice.

Slupky od melounu se uplatní jako skvělé hnojivo pro vaši okrasnou i zeleninovou zahradu – stačí je jen správně použít iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vám letos úroda zelí opravdu vyvedla, musíte dodržet několik důležitých pravidel. Jinak se na velké hlávky těšit nemůžete

Jak na zálivku

Voda je krví zahrady a zelí ji potřebuje ve správném množství. Nadměrná zálivka může utopit jeho kořeny, zatímco příliš malá zálivka ho nechá vyprahnout a nikdy mu nedovolí rozvinout jeho plný potenciálVždy však vsaďte na zalévání vlažnou, odstátou vodou, která napodobuje jemné pohlazení deště a podporuje hluboký a zdravý růst kořenů,“ radí čtenářka Hana N. z Nové Paky. Další tipy pro velkou úrodu zelí popsali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jak se o zelí právě teď staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články