Co s půdou na podzim: Vápno vyžene ze zahrady všechny škůdce

Dopřejte půdě v záhonech na podzim tu nejlepší péči a připravte ji na příští sezonu. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je trocha vápna. Po škůdcích nezbydou ani stopy.

Z vytrhaného plevele uděláte hnojivo pro celou zahradu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podzimní měsíce se na mnoha zahradách nesou ve znamení poslední sklizně a přípravy celého prostoru na nadcházející zimní období. Zvláštní pozornost byste měli věnovat prázdným záhonům, které mohou být dokonalým místem pro přezimování některých škodlivých druhů hmyzu. Podle webu TSN v listopadu nastává ideální čas k použití vápna. Sami jsme jej kdysi používali a výsledky byly vždy opravdu velmi dobré.

Jak připravit záhony na zimu

Ze všeho nejdříve byste se měli zbavit všech rostlinných zbytků. Vyplatí se vytrhat i všechny plevelné rostliny, které by vám na jaře akorát přidělávaly další práci. I s jejich vytrháváním vám pomůže vápno, jak jsme radili již v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Záhony, které necháte do jara prázdné, byste měli nejen vyčistit, ale také ochránit před škůdci a dalšími neduhy. Stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla a na jaře můžete rovnou sázet a vysévat, co se vám zlíbí.

Proč používat vápno na zahradě

Tato směs se skvěle hodí nejen k ošetření půdy v záhonech, ale také k ochraně stromů, o čemž jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři. V obou případech vám vápno poskytne ochranu před škůdci, ale i nemocemi, houbovými chorobami a plísněmi. V příští sezoně tak budete mít podloží zdravé a připravené k dalšímu pěstování.

Které rostliny je vhodné hnojit kvasnicemi, aby dobře prospívaly iZdroj fotografie: Depositphotos
Ošetřete na podzim záhony hašeným vápnem a zbavte se škůdců

Jak na podzim zpracovat půdu

Podle webu Gromada je tato metoda obzvlášť účinná, pokud jste se v letošním roce potýkali s velkým množstvím slimáků. Použitím hašeného vápna se jich totiž s velkou pravděpodobností zbavíte. Jednoduše záhony důkladně vyčistěte, provzdušněte, a nakonec na jejich povrch nasypte hašené vápno. Doporučováno je však jeho použití jen v případě kyselé a mírně kyselé zeminy.

Kdy a jak bělit stromy na podzim: Vápno je skvělým pomocníkem

Bělení stromů na podzim: Vápno je klasika, chce to ale přidat i síran měďnatý

Další způsoby, jak ochránit půdu před škůdci

Hašené vápno lze nahradit použitím dolomitového prášku nebo drceného vápence, které jsou proti slimákům taktéž velmi účinnou zbraní. Využít však můžete i dřevěný popel. Ten je skvělou volbou především v místech náchylných k vyplavování. Se slimáky si v průběhu roku poradí i drůbež, což potvrzuje i naše čtenářka Simona D. z Poděbrad: „Abychom se nemuseli starat o slimáky, chováme indické běžce. Tyto kachny je snadnou najdou a sezobnou.“

K čemu používáte hašené vápno na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články