Rekordní úrody okurek může dosáhnout každý, stačí hnojit droždím

Aby vaše rajčata a okurky neohrožovala plíseň, zakročte proti ní včas. K ruce si stačí vzít jen docela obyčejné mléko a droždí.

Syrovátka, cibulové slupky a jód pomohou proti žloutnutí okurek i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zahradničení, zejména pěstování zeleniny na domácích zahrádkách, je práce plná lásky, která vyžaduje odhodlání, čas a úsilí. Kromě základních úkonů, jako je zalévání a hnojení, je nejdůležitější zajistit zdraví a vitalitu rostlin. Zelenina, jako jsou rajčata a okurky, je náchylná k různým škůdcům a chorobám, které mohou bránit jejímu růstu a produktivitě. A během sezóny patří rozhodně mezi nejhorší nepřátele plíseň. Co proti ní dělat?

Životně důležitá role ochrany rostlin

Poskytování ochrany umožňuje rostlinám prospívat, růst a přinášet bohatou úrodu. Ačkoli jsou na trhu snadno dostupná chemická řešení, jejich potenciální negativní dopad na rostliny a životní prostředí vede zahradníky k hledání udržitelných alternativ. Konkrétně na plíseň se podle webu NašeZahrada velmi dobře osvědčuje domácí postřik z kvasnic a mléka, který využívá jejich kombinovaných vlastností k vytvoření rychle působící fungicidní směsi.

Červnový booster pro rajčata

Červencový booster pro rajčata: Velkou úrodu zařídí kombinace popela a droždí

Síla kvasnic a mléka: netradiční spojení

Kvasnice, často spojované s pečením nebo kvašením, se uplatní i na zahradě. V kontextu péče o rostliny přispívají k vytvoření rychle působícího organického hnojiva doslova nabušeného živinami. Mléko zase slouží jako základ účinného postřiku. Tato jedinečná kombinace složek vytváří účinnou směs bohatou na vitamíny, která rostliny revitalizuje. K přípravě směsi budete potřebovat:

  • 100 gramů pekařských kvasnic
  • rozpuštěných v 500 mililitrech plnotučného kravského mléka.

Posledním krokem je zředění této směsi v 10 litrech vody, čímž vznikne silný postřik. Ten je vhodné aplikovat každý týden po celou vegetační sezónu, jak radí web MagazínDoma. A my v redakci s ním podle našich zkušeností rozhodně souhlasíme.

Plíseň patři k nejzákeřnějším nepřátelům zahradníků vůbec. Naštěstí se s ní můžete vypořádat díky dvěma obyčejným ingrediencím z kuchyně. iZdroj fotografie: Freepik
Plíseň patři k nejzákeřnějším nepřátelům zahradníků vůbec. Naštěstí se s ní můžete vypořádat díky dvěma obyčejným ingrediencím z kuchyně

Na škůdce pomáhá i samotné droždí

Bojujete spíš se mšicemi nebo sviluškami? Pak zkuste domácí prostředek jen z kvasnic. Rozpuštěním 100 g pekařských kvasnic v 10 litrech vody získáte jednoduchý, ale účinný nástroj proti škůdcům a chorobám. A proti obávaným žravým mšicím můžete použít třeba osvědčený postřik s pálivou paprikou, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve.

Jak proti plísni na rajčatech a okurkách bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články