Už žádné mšice: Postřiku s pálivou paprikou se bojí jako ohně

Chcete-li se zbavit mšic, nemusíte vždy spoléhat na drahou chemii z obchodu. Některé přírodní prostředky jsou velmi efektivní, levné a šetrné.

Rostlina napadená mšicemi i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mšice patří mezi nejčastěji se vyskytující škůdce. Živí se paraziticky sáním rostlinné mízy, čímž rostlinu, keř či strom oslabují, až může docela uhynout. Jejich zbarvení je podle druhu od bílé, přes růžovou, žlutou, zelenou, až černou barvu. Nejčastěji se nacházejí na stonku, kde je mízy největší množství, případně na listech či nových výrůstcích. Jejich přítomnosti si přitom často ani nepovšimnete, některé druhy se živí požíráním kořenového systému. Jasným znakem jsou ale pokroucené listy, zdeformované plody a lepkavá tekutina pokrývající listy a stonek.

Postřik z pálivé papriky zabere 100%

Důležité je odhalit škůdce co možná nejdříve, proto všechny rostliny pravidelně kontrolujte, než bude příliš pozdě. Mšice se množí velmi rychle a včasné odhalení je proto zcela zásadní. Když už se stane, že se u vás objeví, vyzkoušejte postřik obsahující pálivou papriku. V 1 litru vody rozmíchejte 50 gramů pálivé papriky a nechte vařit po dobu asi 20 minut. Následně nechte 1 den vylouhovat, aby se všechny látky dostatečně uvolnily. Získáte tak velmi silný extrakt.

Mletá pálivá paprika iZdroj fotografie: Freepik

Výsledný koncentrát je nutné zředit v poměru 1:5 s vodou (na 1 díl koncentrátu přidejte 5 dílů vody). Před samotnou aplikací můžete přimíchat i trochu mýdla, díky kterému roztok lépe ulpí na listech a stonku a nebude stékat. Mýdlová voda je velmi užitečným pomocníkem v boji se škůdci.

Dejte si pozor na mravence

Největším pomocníkem jsou pro mšice mravenci. Ač jsou mravenci v přírodě velmi užiteční, protože konzumují housenky a larvy, je lepší na ně narazit v lese než na zahradě, případně doma. Mravenci mají ve velké oblibě medovici, kterou mšice vylučují a tak si je chrání a přenáší z rostliny na rostlinu. Vzájemně jsou si prospěšní, nicméně pro zahrádkáře bývají hotovou pohromou.

Naopak velmi prospěšná jsou v tomto směru slunéčka sedmitečná, neboli berušky. Obzvláště pak jejich dravé larvy, které celé mšice požírají. Berušky se živí drobným hmyzem i nektarem z rostlin, přilákat je na svou zahradu tak můžete vysázením rostlin z čeledi miříkovitých, které mají ve velké oblibě.

Mšice, beruška a mravenec na rostlině iZdroj fotografie: Pixabay

Je potřeba chránit i kmeny stromů

Mšice nesnáší silně aromatické prvky, proto kromě pálivé papriky můžete použít například i skořici, která rovněž vydává silný odér a ani mravenci ji příliš v oblibě nemají. Dalším účinným opatřením je ochrana kmenů. Právě přes kmen totiž kolonie mravenců mšice přenáší. K dostání je speciální lepidlo, které se aplikuje na kmen stromu a mravenci přes něj nepřejdou. Účinnou metodou je ale také namočení kusu látky do anýzového oleje a obvázání kolem kmene.

Další možností, jak ochránit ovocné stromy, je pak postřik z jedlového oleje. V 1 litru vody dobře rozmíchejte 2 lžíce smetany a 10–15 ml jedlového oleje. Takto připravený roztok je připraven na použití, můžete jim postříkat již postižená místa, nebo ho použít jako prevenci.

Jaké jsou vaše osvědčené triky na mšice?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články