Jedna lžíce skořice vyžene celou kolonii mravenců ze zahrady

Mravenci obvykle nepatří mezi právě vítané návštěvníky zahrady. K jejich vyhnání vám však postačí obyčejná skořice.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Mravenci jsou otravní škůdci, kteří mohou zahradníkům způsobit spoustu problémů. Dokážou totiž zničit úrodu a jiné rostliny, a proto je důležité se jich co nejdříve zbavit. I když je v obchodech k dispozici spousta přípravků na hubení mravenců, zkušení zahradníci raději používají přírodní prostředky a koření, aby udrželi tato malá stvoření daleko od svých zahrad. Jedním z těch nejúčinnějších na hubení mravenců je skořice.

Jak na zahradě pomůže skořice

Skořice je běžné domácí koření, známé svou sladkou a kořeněnou chutí. Často se využívá při pečení sladkých zákusků nebo při přípravě asijských jídel. Má však také vlastnosti odpuzující mravence. Jen jedna lžíce skořice dokáže vyhnat ze zahrady celou kolonii mravenců. Díky tomu je vynikající volbou pro ty, kteří chtějí svou zahradu udržet bez škůdců bez použití škodlivých chemikálií.

Chcete-li použít skořici jako odpuzovač mravenců, stačí povařit jednu tyčinku skořice v jednom litru vody po dobu pěti minut. Skořicový čaj poté ihned (bez vychladnutí) nalijte do hnízda mravenců nebo podél jejich cestiček (tedy tam, kudy často chodí). Případně je také možné vaření přeskočit a jednoduše nasypat skořicový prášek kolem základny rostlin nebo podél stezek mravenců. To je udrží v dostatečné vzdálenosti. Pro ještě silnější účinek můžete také smíchat skořicový prášek se sušenou citronovou nebo pomerančovou kůrou.

Další prostředky proti mravencům

Skořice není jediné koření, které lze použít k hubení mravenců. Skvěle se k tomu účelu hodí i neuzená červená paprika, chilli, kurkuma, citronová šťáva a mletý česnek. Tyto přírodní prostředky jsou nejen účinné, ale také bezpečné pro životní prostředí a ostatní živé tvory. Používají se stejně jako skořice – jen v případě citronové šťávy se obejdete bez vaření. A pomohou i proti plísni v květináči.

iZdroj fotografie: Freepik

Co dělat, když skořice nezabírá

Je důležité si uvědomit, že i když jsou přírodní prostředky obecně bezpečné, nemusí být ve všech případech účinné. Mravenci mohou být velmi vytrvalí, takže může být třeba vyzkoušet několik různých metod, než se jich dokážete úplně zbavit. Navíc některé druhy mravenců je mnohem těžší vyhubit než jiné. V případech, kdy přírodní prostředky nejsou účinné, tedy může být nutné použít chemické přípravky určené k hubení tohoto obtížného hmyzu.

Měly by se však používat střídmě a pouze v nezbytně nutných případech, aby nedošlo k nechtěnému vyhubení užitečného hmyzu a jiných volně žijících živočichů v dané oblasti. Takže i když je skořice jedním z nejúčinnějších koření pro hubení mravenců, jen sama o sobě nemusí stačit. Pokud nevyjde ani její kombinace s jinými osvědčeným druhy (například červená paprika, chilli, kurkuma, citronová šťáva a mletý česnek), pak se dost možná použití specializovaných insekticidů jednoduše nevyhnete.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro vypuzení mravenců ze zahrady?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články