Plíseň v květináči má jednoduché řešení. Pomůže skořice, oregano nebo tymián

Plesnivá zemina v květináči nepůsobí příliš esteticky a časem může oslabit rostlinu. Existuje proti ní ale jednoduché řešení.

i Zdroj fotografie: abcMedia.cz (vlastní tvorba)
                   

Čas od času se objeví v květináči každého pěstitele – plíseň. Poznáte ji jednoduše, vypadá jako bílé skvrny, které časem mohou vytvořit jednolitý povlak. Objevíte-li ji, není potřeba hned panikařit. Plíseň je nevzhledná, ale její malé množství rostlinu bezprostředně neohrožuje. Pokud se však začne šířit a nabírat na síle, může se stát, že s vaší rostlinou začne soutěžit o živiny obsažené v zemině. Protiplísňové řešení je naštěstí snadné.

Za plísní stojí nadměrná vlhkost

Bílý povlak na zemině může mít řadu příčin. Nejčastější z nich je dlouhodobé přemokření. Dávejte pozor na to, zda rostlině neposkytujete zbytečně více vody, než kolik skutečně potřebuje. Přemokřená půda je pro plísně dokonalou živnou půdou. Zavlažování přizpůsobujte aktuálnímu ročnímu období – pamatujte, že na podzim a v zimě rostliny tolik vody nepotřebují, neboť v tomto období nejsou aktivní. Místo toho jim dopřejte rosení, abyste jim ulevili od suchého vzduchu ve vytopené místnosti.

Plíseň způsobí i kontaminovaný substrát

Substráty pro pokojové rostliny dostupné v obchodech jsou sice zbavovány nejrůznějších zárodků a plísní, může se však stát, že pytel se zeminou byl špatně skladován a substrát tak byl kontaminován. Stačí, aby se do takového pytle dostala vlhkost. Máte-li podezření, že se vám poštěstilo takovou zeminu zakoupit, nemusíte ji hned vyhazovat.

Plíseň v květináči se sukulentem iZdroj fotografie: Depositphotos

Vysypte ji na starý plech na pečení a v troubě nechte projít horkem (připravte se ovšem na to, že celý proces dost páchne – ideálně ho proto provádějte ve venkovní kuchyni). Podobně můžete ošetřit zeminu z krtinců a použít ji tak pro své pokojovky.

Plíseň odstraníte snadno a rychle

Pokud jste objevili v květináči jen malé množství plísně, postačí, když zeminu necháte pořádně vyschnout, potom ji navrchu lehce prohrábnete, nakypříte a lehce zalejete. Jestliže však najdete plísně více, jednoduše napadenou zeminu odstraňte a nahraďte novou. Jako přírodní fungicid použijte skořici – prostě jí trochu nasypte na povrch. Podobnou službu udělá i jedlá soda, tymián a oregáno. Pokud je zemina plísní napadena ve velkém, nezbyde vám, než rostlinu vyjmout, očistit kořeny od kontaminované zeminy a přesadit.

Plíseň v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Prevence je nejlepší lék

Jako u všeho platí, že nejlepší je problému předcházet. Nedopusťte, aby substrát v květináči byl dlouhodobě přemokřený. Většina pokojových rostlin snese daleko lépe lehké přesušení než přelití. Zajistěte rostlině správnou drenáž. Důležitý je propustný substrát a správný květináč s drenážními otvory. Zeminu vám pomůže provzdušnit vmíchaný perlit. Na dno květináče se také vyplatí nasypat vrstvu keramzitu, který bude propouštět přebytečnou vodu.

Jak postavit na nohy pokojové rostliny po zimě

Jak bojujete proti plísni v květináči vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články