Mšice i mravence vyžene ze zahrady obyčejná mýdlová voda

Pokud se chcete zbavit nežádoucích škůdců, nemusíte se vždy spoléhat na drahou chemii z obchodu. Pomůže mýdlo.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokud jste vášnivými zahrádkáři, pravděpodobně vám nejsou cizí škody způsobované mšicemi a mravenci. Tito drobní škůdci mohou na vašich zahradě způsobit doslova zkázu. I když jsou na trhu k dispozici různá chemická řešení, existuje jednoduchá a ekologická alternativa – obyčejná mýdlová voda.

Mýdlo proti škůdcům

Nejdříve vezměte běžnou kostku mýdla a nastrouhejte ji do hrnce. Přidejte litr vody a za stálého míchání přiveďte směs k varu, dokud se mýdlo úplně nerozpustí. Po rozpuštění nalijte roztok do čtyřlitrové konve a dolijte vodou. Toto domácí insekticidní mýdlo lze použít k boji proti mšicím, červcům, molicím a dalším běžným zahradním škůdcům. Jednoduše smíchejte polévkovou lžíci (15 ml) mýdlového roztoku s jedním litrem vody v rozprašovači a jste připraveni se s tímto otravným hmyzem vypořádat. A skvěle působí i na mravence – stačí jím hojně pokropit mraveniště.

Jak vyrobit postřik z mýdla

Jako akutní pomoc proti škůdcům se však hodí mnohem silnější prostředek. Doporučuje se začít s poměrem vody k mýdlu 2:1 (dvě části vody na jednu část mýdla) a dále případně upravovat. Nalijte tekuté mýdlo do láhve. Dobře protřepejte, aby se obě složky důkladně smísily. Ujistěte se, že je uzávěr láhve pevně utažený, aby nedošlo k úniku roztoku.

Odmašťovač z citrusové kůry iZdroj fotografie: Depositphotos

Váš postřik z mýdla je připraven k použití. Můžete ho aplikovat na rostliny nebo povrchy, které chcete očistit nebo ošetřit. Při postřikování rostlin se doporučuje provést zkoušku na malé části a několik minut počkat, abyste se ujistili, že je koncentrace bezpečná.

Mýdlo pomůže i proti kousnutí

Ale nejde o jediné „protihmyzí“ působení, které mýdlo nabídne. Pokud vás například kousne nebo štípne hmyz při práci venku, použijte ubrousek navlhčený trochou mýdla. Třením přes svědivé kousnutí nejen zklidníte podráždění, ale také udržíte místo čisté. Jde o velmi praktický lék, který máte stále po ruce.

Na mšice i mravence platí docela obyčejná mýdlová voda iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě toho lze mýdlo použít k odrazení jiných škůdců – skvěle totiž funguje ani vysokou zvěř nebo hlodavce Tato zvířata mají totiž velmi citlivý čich, a proto se snaží vyhýbat místům se silným zápachem. Zavěšením silně vonících úlomků mýdla do síťoviny nebo starých punčochových kalhot na stromy nebo po obvodu zahrady tak můžete okolo svého pozemku vytvořit přirozenou bariéru. Proti hlodavcům pak samozřejmě musíte své „návnady“ zavěsit o něco níž.

Další využití mýdla na zahradě

Aplikace mýdla na zahradě se neomezuje pouze na hubení škůdců. Pro zahrádkáře má i další praktické využití. Pokud chcete například předejít špíně za nehty, stačí je několikrát zarýt do tuhého mýdla, a poté se směle pustit do odplevelování záhonů a dalších podobných činností. Špínu nakonec snadno umyjete i se zbytky mýdla a za nehty vám vůbec nic nezůstane. Skvěle vám poslouží i při údržbě zahradního nábytku. A po dlouhém dni stráveném péčí o vaše rostliny vám skvěle může horká koupel – jak jinak než s mýdlem.

Jak proti škůdcům bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články