Jak na ošetření nábytku levnou cestou: Tuhé mýdlo dokáže nahradit prostředky na údržbu dřeva

Údržba dřevěného nábytku nemusí být tak složitá, jak si nejspíš myslíte. Na drahé prostředky z obchodu zapomeňte, nahradí je mýdlo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Malene Thyssen / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro péči o dřevěný nábytek není třeba hned sahat ke specializovaným čisticím prostředkům, tedy jinými slovy po chemii. Všechny potřebné účinky vám totiž nabídne jedna běžná součást domácnosti – docela obyčejné tuhé mýdlo. Musíte se jen naučit ho správně aplikovat.

Jak očistit mýdlem dřevěný nábytek

Pro čištění dřevěného nábytku tuhým mýdlem postupujte následovně:

  • Připravte si mírně vlhký hadřík nebo houbičku a nábytek s nimi otřete.
  • Poté začnete nábytek mýdlem leštit a snažte se nezanechat na povrchu příliš mnoho mýdlových stop.
  • Po dokončení této procedury propláchněte hadřík či houbičku čistou vodou a dobře vymačkejte.
  • Nábytek ještě jednou otřete a nechte uschnout.

Je důležité nepoužívat při čištění dřevěného nábytku příliš mnoho vody, aby nedošlo k poškození dřeva. Tuhé mýdlo by mělo být dostatečně účinné pro odstranění většiny skvrn a špíny z povrchu nábytku. Pokud jsou však tyto nežádoucí elementy stále viditelné, můžete opakovat postup čištění nebo použít jiné prostředky (na opravdu odolnou špínu se nejlépe uplatní speciální čistící prostředky na dřevo).

Jak vyčistit dřevěný nábytek ořechem iZdroj fotografie: Freepik

Pomohou i vlašské ořechy

Ovšem vyzkoušet můžete i čištění dřevěného nábytku pomocí vlašských ořechů. Tento způsob čištění je velmi přírodní a šetrný k životnímu prostředí. Vlašské ořechy obsahují přírodní barvivo, které může přispět k obnově barvy dřeva, a také kyselinu, jež pomáhá odstranit nečistoty a skvrny.

  • Rozdrťte několik vlašských ořechů na malé kousky.
  • Přidejte trochu vody a vytvořte pastu.
  • Naneste pastu na dřevěný nábytek a nechte působit několik minut.
  • Opláchněte pastu čistou vodou a otřete nábytek suchým hadříkem.
  • Tento postup můžete opakovat, dokud nebudete spokojeni s výsledkem.

Je však důležité si uvědomit, že tento postup není zcela univerzální – vlašské ořechy totiž mohou zejména na světlém dřevěném nábytku zanechat skvrny, proto je vždy doporučeno vyzkoušet nejdříve tento postup na méně viditelném místě a teprve poté uvažovat nad jeho použitím na celém nábytku. Ořechy pomohou i při vyblednutí nábytku, leckdy je však mnohem lepší tomuto nepříjemnému problému předcházet.

Jak vyčistit dřevěný nábytek tuhým mýdlem jednoduchým způsobem iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak používat aviváž při péči o nábytek

Aviváž se obvykle používá při praní prádla (odstraňuje statickou elektřinu a zlepšuje měkkost tkanin). Nicméně můžete ji použít i jako čisticí prostředek na povrch nábytku, který zároveň pomáhá odpuzovat prach (stejně jako některé druhy pokojových rostlin). Smíchejte jeden díl aviváže s jedním dílem vody ve vhodné nádobě. Poté v tomto roztoku navlhčete hadřík a jemně otřete povrch nábytku.

Buďte však opatrní a mějte na paměti, že příliš velké množství aviváže může způsobit na nábytku nevzhledné skvrny, takže použijte opravdu jen malé množství. Poté jednoduše utřete nábytek suchým hadříkem a nechte ho uschnout. Mějte na paměti, že použití aviváže není vhodné pro všechny typy dřevěného nábytku. Pokud si tedy nejste jisti, zda je možné tento postup používat právě na tom vašem, vyzkoušejte vše nejdříve na méně viditelném místě.

Jak se o svůj dřevěný nábytek staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články