Slunce svými paprsky nevratně poškodí terasu a zahradní nábytek. Vyzrajte na něj s našimi triky

                   

Dřevo se používá pro stavby v interiéru i exteriéru již odpradávna. Je totiž velmi odolné, levné a snadno se s ním pracuje. Aby však vydrželo i v našich náročných klimatických podmínkách, musíte se o něj správně starat. Začněte dobrým nátěrem a skončete vhodným přistíněním.

Dřevo ošetřete lakem i ochranným tmelem

Jakmile svou novou verandu z palubek dostavíte, rozhodně byste si ji neměli začít hned užívat. Naopak. Nejdříve vyplňte všechny spáry a škvíry ochranným tmelem a následně vše ještě překryjte lakem. Dbejte na to, aby dřevo odstínil i proti škodlivým UV paprskům ze slunečního záření, které by po čase změnily jeho barvu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vybírejte si bílé nebo co nejsvětlejší dřevo

Pokud se nechcete potýkat se změnou barevnosti, jděte na to od lesa a pořiďte si takové dřevo, u kterého něco podobného nehrozí. Čím je dřevo světlejší, tím větší odolnost vůči UV záření má. A vy tak ušetříte za ochranné barvy a laky (ovšem alespoň tenkou vrstvu byste na dřevo měli nanést vždy).

Pomoci vám může i markýza

Hledáte v létě únik před horkými slunečními paprsky? Vaše dřevo také. Dopřejte mu ho a zastiňte ho třeba markýzou. Ta ho navíc ochrání i před dešťovými srážkami. Příliš velké množství vody mu totiž také nesvědčí. Pokud nemáte markýzu, vsaďte alespoň na velký slunečník. I když ochrání jen malou část palubek, je to rozhodně lepší než nic.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pozor na tlakové čištění vodou

Mytí natlakovanou a leckdy dokonce horkou vodou má při údržbě zahrady své nezastupitelné místo. Avšak dřevo byste tím mohli snadno poškodit. Mnohem lepší bude sázka na poctivou ruční práci. Vyhnete se tak riziku popraskání i vzniku plísní.

Místo dřeva můžete vsadit na kompozitní materiály

Aktuálně jsou velmi moderní zejména WPC terasy. Ty v sobě obsahují dřevěnou štěpku kombinovanou s umělou hmotou. Vše tak na první pohled vypadá jako pravé dřevo, ovšem slunce ani voda kompozitu neublíží. Měli byste ale vědět, že oproti přírodnímu materiálu se WPC a jemu podobné rychleji rozpálí a nelze z nich odstranit mastné skvrny (a to ani zbroušením).

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články