Požíračky prachu: Pokojovky známé tím, že pohlcují prach i škodliviny

Existuje řada pokojových rostlin, které dokážou odstranit prach z domácnosti. Péče o ně navíc bývá opravdu snadná.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Prach není v domácnosti příjemným společníkem – mohou v něm totiž přežívat roztočí a další škodlivé organismy. Proto je třeba s ním co nejúčinněji bojovat. Nemusíte se neustále pendlovat s prachovkou po bytě – pomoci vám mohou šikovné čističky vzduchu.

Pohltí prach i škodliviny

Ovšem polétavý prach není tím jediným, s čím si dokážou poradit. Do svých listů pohltí i různé škodliviny, které se v domácnosti vyskytují. Nejčastěji jde o tyto:

  • Formaldehyd: silný dráždivý plyn, který se nachází v některých stavebních materiálech (dřevěné palubky) a některých typech nábytku.
  • Benzen: karcinogenní látka, přítomná v některých domácích čisticích prostředcích, benzinových produktech a tabákovém kouři.
  • Radon: radioaktivní plyn vyskytující se v zemi, který může proniknout do budov prostřednictvím malých trhlin v zemi a stavebních materiálů.
  • Výpary z laků a nátěrů: mohou obsahovat škodlivé látky, jako jsou isocyanaty, které mohou způsobit zdravotní problémy (astma, rakovina apod.).

Redukce těchto škodlivých látek v ovzduší v domácnosti je obtížná, ale ne nemožná. Doporučuje se například větrání místností, používání ekologických čisticích prostředků a výběr zdravotně nezávadných stavebních materiálů a nábytku. Skvělý je také nákup zelených čističek vzduchu, které umí tyto škodliviny pohltit. Existuje několik druhů pokojových rostlin, které jsou známé svou schopností odstraňovat škodliviny a prach ze vzduchu. Stačí si jen vybrat.

Šikovné rostliny odstraní ze vzduchu v domácnosti přebytečný prach iZdroj fotografie: Freepik

Zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum)

Tato odolná a nenáročná rostlina skvěle odstraňuje prach a další znečišťující látky ze vzduchu. Pěstuje se snadno – nemá rád pouze přemokření, jinak je opravdu nenáročný.

Lopatkovec (Spathiphyllum) neboli toulcovka

Lopatkovec je další oblíbenou rostlinou pro čištění vzduchu. Je nenáročný na péči a má atraktivní bílé květy.

Tchýnin jazyk alias Sansevieria

I tyto nenáročné rostliny jsou známé svou schopností absorbovat ze vzduchu prach a další škodlivé látky, a to i za špatných světelných podmínek. Nejčastěji se v domácnostech pěstuje Sansevieria cylindrica a Sansevieria trifasciata.

Šikovné rostliny odstraní ze vzduchu v domácnosti přebytečný prach iZdroj fotografie: Pixabay

Dračinec vroubený (Dracaena marginata)

I atraktivní dračinec (někdy zvaný také dračinka) patří mezi oblíbené rostliny na čištění vzduchu. Na pěstování je tento druh opravdu nenáročný a každému domovu dodá díky svému unikátnímu vzhledu také nefalšovaný tropický nádech.

Užitečná kapradina ledviník (Nephrolepsis)

I domácí kapradiny jsou známé svou schopností čistit vzduch, ne vždy se jim však v domácnosti daří. Ovšem ledviník snese téměř vše (krom komplexního přeschnutí) a potěší vás svým svěžím, vzdušným vzhledem za všech okolností. Vyžaduje jasné, nepřímé světlo a neustále vlhkou, ale ne podmáčenou půdu.

Začlenění těchto druhů pokojových rostlin do vašeho domova nejen zlepší kvalitu vzduchu, ale také dodá vašemu interiéru pocit harmonie a souznění s přírodou. Pokud je to možné, dopřejte si do každé místnosti alespoň jednu z těchto rostlin a naplno si užívejte výhod čistějšího a čerstvějšího vzduchu.

Jaké pokojové rostliny nejraději pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články