Japonsko je pověstné tím, že dokáže mnoho věcí vtěsnat na opravdu malý prostor. A platí to i pro výrobu perfektního hnojiva pro zahradu.
Inovativní zahradnické techniky stále mění přístup k úrodnosti půdy a zdraví rostlin. Jednou z těchto převratných metod je japonská směs Bokashi, kterou vyvinuli japonští vědci pod vedením profesora Teruo Higa, jak informuje web ZahrádkářskáPoradna. Zvládne ji úplně každý a nabízí udržitelnou a vysoce účinnou alternativu k tradičnímu hnojivu.
Úvod k Bokashi: Fermentační revoluce
Bokashi, což v japonštině znamená něco jako „fermentovaná organická hmota“, zahrnuje fermentaci organického odpadu pomocí specifického souboru prospěšných mikroorganismů. Tento proces nejenže velmi efektivně recykluje kuchyňský odpad a rostlinné zbytky, ale také je v rekordním čase mění na kompost doslova nabitý živinami a prospěšnými půdními mikroby. Základ této směsi se obvykle skládá z otrub, melasy a vody v kombinaci se speciálními mikroorganismy, které se o celý proces postarají.
Ty se dají se pořídit ve specializovaných zahradnictvích anebo vám je objednají, jak jsem sama nedávno testovala. Po smíchání se tato směs přidá k organickému odpadu ve vzduchotěsných nádobách a umožní tak proběhnout anaerobnímu procesu fermentace. Tato metoda rychle rozkládá prakticky veškerý materiál, a to bez zápachu, který bývá s kompostováním obvykle spojován. Nebudete tedy muset řešit stížnosti sousedů ani se jakkoliv omezovat v pobytu na zahradě.
Výhody bokashi oproti tradičnímu hnojivu
Kompostování Bokashi trvá přibližně dva týdny, což je podstatně rychlejší než tradiční metody (podrobněji o tom psali Chalupáři-Zahrádkáři například v tomhle článku). Proces fermentace navíc pomáhá zadržet více živin, které jsou navíc pro rostliny opravdu snadno dostupné. A vzduchotěsné provedení navíc zabraňuje zápachu a odrazuje mouchy a hlodavce, které tradiční komposty často přitahují, takže si tohle výživné hnojivo můžete připravit třeba i v interiéru a použít ho pro pokojovky, jak píše web NaturHelp.