Jak na nejlepší kompost v okolí: Důležité je založit ho na stinném místě

Kompostér je třeba na zahradě správně umístit – jinak nikdy nebude fungovat tak, jak si představujete. Je to jednoduché.

Kompost vrátí zdezinfikované půdě život i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Umístění kompostéru není jen otázkou pohodlí; ovlivňuje účinnost procesu kompostování a kvalitu výsledného produktu. Je proto třeba mu na zahradě vybrat místo opravdu pečlivě, jak radí web iReceptář. Co tedy rozhodně nepodcenit?

Výhody stinného místa

Pro začátek nikdy svůj kompost neumísťujte na slunce. Kompostovací hromady se mohou při rozkladu organických látek výrazně zahřát. Stinné místo pomáhá udržovat stálou teplotu a zabraňuje přehřátí kompostu za slunečných dnů, které může zahubit veškeré užitečné mikroby. Stinná místa také pomáhají kompostu udržet vlhkost, která je pro mikrobiální činnost nezbytnou pro rozklad opravdu zásadní. Ne nadarmo se podle informací z webu UmímePoradit doporučuje tohohle zahradního pomocníka za suchých dní občas zalít.

Ovšem i opačný extrém může být problém. Proto zvažte použití krytého místa nebo zásobníku s víkem, které kompost ochrání před nadměrným deštěm. Rozmáčený kompost totiž svou funkci plní jen málo nebo dokonce vůbec ne.

6 přírodních urychlovačů kompostu, které rozpohybují všechny žádoucí procesy. Vlastní výživu pro zahradu budete mít nyní hotovou mnohem rychleji

Jak správně připravit místo pro kompostování

Jakmile najdete pro svůj kompostér ideální stinné místo, musíte zvážit i další faktory. Pro začátek zapomeňte na tvorbu dna – kompostovací koš musí ležet přímo na půdě. Tato konstrukce podporuje průnik žížal a dalších užitečných organismů (věřte mi – opravdu chcete, aby se přestěhovaly do kompostu, bude pak fungovat lépe).

Na základu opravdu záleží

Při zakládání samostatného kompostu začněte vrstvou hrubého materiálu, jako je sláma, větve nebo dřevěné štěpka. Tato vrstva zlepší cirkulaci vzduchu a odtok vody, čímž zabrání přílišnému zvlhčení a zhutnění kompostu. Pak už jen zbývá kompost správně poskládat – a při tomto procesu je nutné udržovat rovnováhu mezi uhlíkatými materiály a těmi ostatními

  • Zelené materiály: Jedná se o materiály bohaté na dusík, jako jsou zbytky zeleniny, ovocný odpad a posekaná tráva.
  • Hnědé materiály: Tyto materiály jsou bohaté na uhlík, například listí, větve, sláma a papír.
Zelenina a zbytky na kompostu iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vám výroba kompostu vždy skvěle povedla, pak musíte správně umístit kompostér. Slunce mu rozhodně nesvědčí

A jaký je recept na úspěch? „Udržujte poměr přibližně 2–3 díly hnědých materiálů na 1 díl zelených materiálů. Tento poměr pomáhá regulovat vlhkost a napomáhá aerobnímu rozkladu organických látek,“ radí na závěr zahradník Jan T. Z Hlubočep. A pokud stále váháte, co do kompostu patří nebo nepatří, podívejte se na předchozí článek od redakce Chalupáři-Zahrádkáři.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro tvorbu a údržbu kompostu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články