6 přírodních urychlovačů kompostu, které rozpohybují všechny žádoucí procesy. Vlastní výživu pro zahradu budete mít nyní hotovou mnohem rychleji

                   

Kompostování funguje jen za předem daných podmínek. Důležitá je v tomto ohledu především teplota. Čím vyšší, tím rychleji některé procesy nastupují. Někdy je však třeba je podpořit tím správným způsobem. A na jaké urychlovače kompostu vsadit, aby stál výsledek opravdu za to?

1. Někdy je třeba jen další materiál

Aby se mohly kompostovací procesy řádně rozběhnout, musí být především kompost dostatečně velký. Hromada rostlinných zbytků v rozměrech 1,5 x 1,5 x 1,5 metru je ideální. Na menších nemusí proces výroby tepla tak dobře fungovat, což se v procesu výroby kompostu dozajista odrazí.

2. Přidejte ty správné zbytky

Existuje celá řada věcí, které do kompostu patří. Některé z nich však urychlují proces kompostování o něco více než jejich druhové. A o jaké přírodní odpady jde?

  • zbytky ovoce
  • skartované noviny
  • sláma
  • zbytky zeleniny skořápky od vajec i ořechů (v rozumném množství)
  • suché listy
  • piliny z neošetřeného dřeva

3. Vyřaďte odpad, který kompostování zpomaluje

Ovšem narazit lze i na protipól těchto složek. Do kompostu tak nepatří složky, které by mohly celý proces žádoucí přeměny živin zpomalit. A o jaké jde?

  • maso, olej nebo tuk
  • piliny nebo třísky z ošetřeného dřeva
  • psí nebo kočičí výkaly
  • jakékoliv mléčné výrobky
iZdroj fotografie: Pixabay

4. Přidejte trochu vody

Aby mohlo kompostování probíhat správně, potřebuje také dostatečnou vlhkost. Proto vždy kompost pravidelně zalévejte a to tak, aby měl, pokud možno, vždy konzistenci vlhké houby. Po stisknutí musí být patrné jeho navlhčení, ale rozhodně se nesmí v důlku objevit příliš velké množství vody. To může způsobit hnití. Z toho důvodu je dobré kompost chránit i před většími dešti.

5. Vsaďte na promíchávání

Aby vše probíhalo přesně tak, jak má, budete muset do kompostovaného materiálu dodat také kyslík. Proto během vegetačního období svůj kompost pravidelně promíchávejte. K tomuto kroku byste měli přistupovat asi jednou týdně. Kompost stačí jednoduše trochu načechrat. Jednou za měsíc je pak vhodné kompletní přeházení.

6. Moč jako aktivátor kompostu

Pokud nic z těchto prostředků nezabere, pak se poohlédněte po hnoji. Nezáleží na tom, o jaký druh půjde. Obsahuje totiž moč, která umí procesy probíhající v kompostu značně urychlit. Hnůj stačí zamíchat do rostlinných zbytků a počkat, až začne působit. Uvidíte, že se vysněné výživné zeminy dočkáte opravdu rychle.

Jaké jsou vaše tipy pro efektivní kompostování a zahradničení všeobecně?

Chcete ještě rychlejší kompost? Pak vyzkoušejte revoluční HOT kompostování (k videu je dostupný automatický překlad)
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články