Proti slizkým škůdcům zahrady nemusíte hned do boje chodit s chemií. Pomohou vám i věci, které najdete doma.
Slimáci a hlemýždi jsou škůdci, kterým se daří zejména ve vlhkém a zastíněném prostředí. Aktivní jsou především v noci nebo po dešti. A právě jejich obliba vlhka vám podle webu VašeKovoVýroba může likvidaci značně usnadnit. Začít byste měli likvidací potenciálních úkrytů, odstraněním různých nečistot (velmi se jim líbí například staré kartony nebo pytle) a minimalizace nadměrného zavlažování.
Příprava směsi octa a popela
Ovšem vsadit lze i na fyzickou bariéru, jak radí magazín Genialne. Tu stačí nainstalovat všude tam, kde máte s výskytem těchto škůdců problém. Co si připravit k ruce?
- 5 litrů vody
- 5 polévkových lžic dřevěného popela
- 1/2 šálku octa
- 50 g čistého alkoholu (nepovinné, ale zvyšuje účinnost)
- 1 polévková lžíce tekutého mýdla (nepovinné, ale pomáhá směsi přilnout k povrchu rostlin)
Smíchejte popel s malým množstvím vody a přeceďte ho přes plátno, abyste odstranili všechny větší částice. Poté přidejte zbývající přísady a důkladně promíchejte tak, aby se dobře spojily.
Směs nalijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte ji hojně na zasažené rostliny a okolní půdu (zajistěte přitom, aby byly pokryty všechny větší plochy). Vše opakujte alespoň dvakrát týdně a uvidíte, že se těchto nechtěných návštěvníků zahrady brzy zbavíte.
Vytvoření fyzických bariér
Kromě postřiků lze přístupu slimáků a plžů k rostlinám zabránit i fyzickými bariérami. Hodit se vám bude celá řada těch ostrých nebo jinak nepříjemných.
- Drcené vaječné skořápky
- Silná vrstva popela
- Křemelina
- Kávová sedlina
Vybraný materiál jednoduše rozprostřete v kruhu kolem rostlin. Tyto látky působí na slimáky a plže abrazivně nebo vysušujícím způsobem, a tím je od návštěvy ošetřovaných ploch opravdu účinně odrazují. Po dešti zábrany však zábrany vždy pečlivě doplňte, aby se zachovala jejich účinnost. A kontrola se podle mých zkušeností hodí i po silném větru. Přirozeným nepřítelem těchto škůdců jsou i někteří ptáci (například špačci), jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve, ale také ropuchy, užovky nebo ježci. Určitě se tedy vyplatí je na zahradě mít.