Špačka ze zahrady nevyhánět, zlikviduje otravné škůdce jakou mávnutím kouzelného proutku

Špaček zpravidla platí mezi zahrádkáři za nevítaného hosta, likvidujícího úrodu ovoce. Dokáže být ale i užitečný, takže se vyplatí ho nevyhánět.

Špaček obecný na větvi i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pěstitelé každoročně bojují s nejrůznějšími škůdci, počínaje hmyzem, přes slimáky až po nenasytné špačky. Ti si rádi pochutnávají na bobulovitém ovoci, jako jsou třešně, višně, borůvky, rybíz, arónie a další. Ptáky můžete zastrašit a ze zahrady vyhnat, než se do toho ale pustíte, zjistěte, jak moc mohou být špačci v zahradě užiteční. Pomohou vám totiž zlikvidovat celou řadu škůdců, se kterými byste si sami jen těžko věděli rady.

Špačci v zahradě nejsou jen pohroma

Přítomnost ptáků v zahradě může být nepříjemná, neboť toho špačci zvládnou spoustu spořádat. Nejvíce potrápí pěstitele ovocných stromů a keřů, na jejichž ovoci si rádi pochutnávají. Jenže nejen ovocem živ je špaček – v jeho jídelníčku se nachází celá řada škodlivého hmyzu, housenky a především plzák španělský, který u nás jinak nemá moc přirozených nepřátel. Místo toho, abyste špačky vyháněli za pomoci CD nebo alobalu, stromy jen ochraňte speciální sítí nebo obyčejnou záclonou, a nechte je si u vás v zahradě pochutnávat na jiných škůdcích.

Pozvěte si ptáky do zahrady

Pakliže chcete, aby se špačci stali v zahradě vaším spojencem ve válce se slimáky a jinými škůdci, musíte jim tam vytvořit vyhovující podmínky. Všichni ptáci bez rozdílu potřebují k životu bezpečný úkryt, který jim zpravidla poskytují keře a stromy. Čím více dřevin, tím více ptáků se u vás na zahradě zabydlí. Vyplatí se také rozvěsit na stromech ptačí budky. Pamatujte na dostatečně velký otvor podle toho, jakého ptačího přítele hodláte do zahrady přivábit, a na vhodné umístění – budka musí být dostatečně vysoko, aby se k ní nedostaly kočky nebo kuny.

Stejně jako lidé i ptáci trpí v létě suchem. Nainstalujte jim tedy v zahradě pítko, kde najdou v horkých dnech osvěžení. Můžete zakoupit již hotové pítko, které poslouží jako stylová zahradní dekorace, nebo ho vytvořit sami. Stačí miska nebo jiná vhodná nádoba, do které napustíte trochu vody. Přidejte i kamínky a oblázky, aby se neutopily včely nebo jiný užitečný hmyz, který by sem mohl také zavítat. Nádobu umístěte na místo, které pro vás bude lehce dostupné, abyste mohli pravidelně měnit vodu.

Špačci v zahradě - budka iZdroj fotografie: Pixabay

Nejen špačci jsou v zahradě užiteční

Užitečnými pomocníky jsou v zahradě nejen špačci, ale řada jiných ptáků. Zatímco s krmením špačků v zimě si nemusíte dělat starosti, neboť na podzim odlétají přezimovat do severní Afriky, o další druhy se starejte celoročně. V zahradě kus práce odvedou i vrabci, sojky nebo sýkorky, které nejenže spořádají neuvěřitelné množství hmyzu, ale v zimě se živí obalečem jabloňovým, takže se postarají o méně červivé ovoce. Krmítko pro ptáky vyrobíte třeba z krabice od mléka.

Jak má vypadat správná budka pro ptáky

Jak se staráte o ptáky ve vaší zahradě?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články