Jak chránit třešně před ptáky: Odežene je alobal nebo obyčejná folie

Odežeňte ptáky pomocí obyčejného alobalu, kousku lana a špetky chytrosti. Zachráníte tak svoji úrodu před nezvanými návštěvníky.

červení třešně na stromě i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Pomalu ale jistě přichází úroda třešní. Kdo zná ten pocit zmaru, když mu červené plody na stromě znehodnotí hejno špačků, ten určitě nepohrdne několika radami, jak své pěstitelské úspěchy ochránit. Existuje pár důvtipných a mnohdy i levných triků, které nejen špačky, ale i ostatní ptáky od zobání vaší úrody spolehlivě odradí.

Ptáci jsou pomocníci, ale i škůdci

Ptáci mohou úrodu vašich třesní značně poškodit. Na trhu jsou k dispozici různé plašiče, jejichž zvuky mají ptáky spolehlivě odradit, ovšem jejich účinnost je často diskutabilní. Mnohem lepší je spolehnout se na rady, které jsou zkušenými zahrádkáři již po léta ověřené.

Zkuste se ptáků na zahradě zbavit pomocí obyčejného lana a alobalu. Lano natáhněte mezi stromy, nebo keře a na něj pak připevněte pruhy alobalu. Až bude foukat vítr zvuky poletujícího alobalu ptáky vyděsí (a o to přesně jde). Ptáci se musí obávat nebezpečí trvale. Mají dobrou paměť a pokud se na vaší zahradě nebudou cítit dobře, časem se jistě přestanou vracet a vaši úrodu ničit.

Dalším spolehlivým strašákem ptáků jsou například cédéčka (nebo plechovky) zavěšená na stromě či keře. Jejich záblesky a hluk udělají s ptáky své, takže se z vaší zahrady raději rychle odporoučí. Osvědčený je také klasický po domácku vyrobený strašák, kterého jistě znáte z pohádek. Stačí jen pár latí a staré oblečení a strašák je hotový. Do jeho výroby můžete zapojit i své malé ratolesti, je to skvělá zábava.

Jak ochránit třešně iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyzkoušejte makety dravců nebo savců

Účinným prostředkem na odrazení ptáků ničitelů, jsou také různé makety dravců nebo větších dravých savců (ptáci se jich bojí). Stačí vyřezat z překližky jen obrys zvířete a ptáci se budou mít na pozoru. Pověste ho na strom nebo keř, aby se ve větru mohl pohybovat, a zbavte se tak ptáků po celou dobu sklizně.

Nikdy byste však neměli zapomínat na to, že ptačí plašiče nezahánějí jen ptáky. Proto by na vaší zahradě měly být umístěny opravdu jen po dobu sklizně. Za prvé by si na ně ptáci mohli časem zvyknout a za druhé jejich odstraněním umožníte jiným vítaným ptačím návštěvníkům, aby se na vaši zahradu po sklizni opět vrátili a těšili vás svým zpěvem a barevným vzhledem.

Jak plašíte na zahradě ptáky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články