S ochranou stromů před ptáky pomůže obyčejný kus alobalu

Ochraňte své oblíbené ovocné plody před nálety ptáků pomocí tohoto jednoduchého triku. Díky němu se ptáci vašim ovocným stromům vyhnou obloukem.

Jak použít alobal pro urychlení vývoje semen i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na zralé ovoce se kromě zahradníků těší také ptáci, kteří čerstvým šťavnatým plodům nedokáží odolat. Jakmile se na ovocný strom slétne hejno ptáků, dokáže napáchat nenapravitelné škody. Naštěstí existují jednodušší způsoby, než je plašit vzduchovkou nebo stromy pokrývat sítí. Vyzkoušejte také tento osvědčený trik a užijte si v létě lahodné ovocné plody.

Jak ptáci svou přítomností škodí

Přítomnost ptáků v zahradě je po většinu roku velmi prospěšná. Dokáží totiž účinně likvidovat některé škůdce, kteří by jinak napáchali velké škody. Mezi jejich nejoblíbenější pochoutky patří larvy, červi a plazi. Mimo to si ale rádi pochutnají na semenech nebo některých ovocích. Nejčastěji je můžete spatřit na stromech višní, třešní nebo keřích vinné révy. Moc rádi si ale smlsnou i na jahodách, malinách, borůvkách a některých dalších plodech.

Samotný jedinec vaši úrodu nijak výrazně neohrozí. Problém nastává ve chvíli, kdy vám zahradu začne okupovat celé ptačí hejno. Špačci umí často očesat stromy dříve, než plody stačí zcela dozrát. Během pár dní tak můžete díky nim přijít o téměř celou úrodu. Díky této unikátní metodě však můžete tomuto problému snadno předejít.

ptak plody iZdroj fotografie: Freepik

Jak ochránit svou úrodu

Existuje několik způsobů, jak ovocné stromy i keře před ptáky ochránit. K dostání jsou například plašící zařízení, která vydávají ptákům nepříjemný zvuk. Inteligentní druhy jsou však schopné si na něj brzy zvyknout a toto zařízení poměrně rychle přestává fungovat. Pokud se na váš sad slétne desetitisícové až statisícové hejno, lze sáhnout po slepých nábojích nebo plynových dělech. Vždy však s ohledem na platné právní předpisy.

Rozsáhlé vinice a sady vám pomůže ochránit také zkušené sokolník s ochočenými dravci. Jejich přítomnost udrží mlsné ptáky dál od vaší úrody. Strašáky si také snadno vyrobíte použitím alobalu, starých CD nebo DVD, které rozvěsíte mezi větvemi. Bohužel i na jejich přítomnost si někteří ptáci časem zvyknou a začnou je zcela ignorovat. 

Ochranné sítě proti ptákům

Existují také různé druhy ochranných sítí, které se vyrábějí v různých velikostech a liší se i podle velikosti jednotlivých otvorů. Jsou uzpůsobeny tak, aby se hmyz k ovoci snadno dostal i odletěl, ale neprolétli k nim ptáci. Výhodou tohoto způsobu ochrany stromů i keřů je, že jednu síť můžete opakovaně používat i v dalších sezonách. Pomocí silonového vlasce snadno opravíte poškozená místa nebo spojíte více sítí a vytvoříte si velikost přesně na míru.

Ochrana borůvek pomocí sítě

Jak chráníte ovocné stromy před ptáky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články