Docela obyčejný manganistan draselný má na zahradě velmi široké uplatnění. Pomoci vám může například s pěstováním mrkve.
Mrkev je oblíbená zahradní zelenina, ceněná pro svou všestrannost, výživovou hodnotu a sladkou, křupavou chuť. Pro dosažení bohaté úrody je však zapotřebí udělat více než jen zasít semena a čekat, až vyrostou. Je třeba kombinovat správnou přípravu půdy, včasnou aplikaci živin a pečlivou ochranu před škůdci, vyjmenovává web 2DomácíFarma.
Příprava půdy: základ zdravého růstu
Ještě předtím, než začnete uvažovat o výsevu semen mrkve, je důležitá příprava půdy. Mrkev prospívá v kypré, dobře odvodněné půdě bohaté na organickou hmotu. A nezapomeňte ani na testování pH. Mrkev má raději to mírně kyselé až neutrální pH (6,0-7,0). Pokud je vaše půda příliš kyselá, zvažte přidání zahradního vápna; pokud je příliš zásaditá, může pH pomoci upravit třeba stará dobrá síra, jak mi radil už můj děda.
Použití manganistanu draselného k dezinfekci půdy
Manganistan draselný není jen živina; je to silný dezinfekční prostředek, který může pomoci zlikvidovat patogeny a škůdce číhající na záhonku. Ideální je proto jeho použití ještě před výsevem semen pokud jste to ovšem neudělali, klidně si ho vezměte k ruce ještě teď. Vše je opravdu velmi jednoduché a nenáročné na čas.
„Rozmíchejte 3 g manganistanu draselného ve sklenici vody, dokud se zcela nerozpustí. Tento roztok zřeďte 10 litry vody a důkladně prolijte půdu tak, aby se směs dostala až do kořenové zóny vaší mrkve,“ radí naše čtenářka paní Zdeňka N. z Životic, která do redakce Chalupáři-Zahrádkáři již dříve poslala svůj osvědčený recept na zálivku z hnoje.
Zlepšení růstu pomocí dřevěného popela
Roztok z dřevěného popela dodává draslík, fosfor a vápník, které jsou důležité pro vývoj kořenů a celkové zdraví rostlin. Připravte si zálivku ze 100 g dřevěného popela na 10 litrů vody a nechte ji 24 hodin louhovat. Tímto roztokem mrkev zalévejte nejméně jednou do měsíce. A nezapomeňte ani na pravidelné odplevelování, zalévání a ochranu proti chorobám, jak připomíná web Skrblík. A pokud se vám zdá, že se vaše rostlinky nevyvíjí právě nejlépe, pak zkuste hořčičný prášek, který už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také doporučovali.