Co zasadit k česneku, aby lépe rostl: Velkými pomocníky jsou salát a mrkev

Podpořte růst česneku tím, že k němu vysadíte vhodné sousedy, nebo naopak využijte česnek k ochraně své budoucí úrody. Tyto rostliny si mohou být na záhonech prospěšné.

pěstování česneku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek je nejen velmi chutnou ingrediencí, díky které dodáte svým pokrmům lehce pálivý nebo pikantní nádech – v jeho palicích se ukrývá také velké množství prospěšných látek, jež velmi pozitivně působí na lidský organismus. Pro své antibiotické vlastnosti je nezbytnou složkou každé domácí lékárny. Vysaďte si tohoto pomocníka i na své zahradě a znásobte svou budoucí úrodu díky správně zvoleným sousedům.

Rozplánujte si záhon

Z vhodně zvolených sousedících rostlin mohou těžit všechny strany. Některé druhy vzájemně podpoří svůj vývoj a růst. Jiné dokáží citlivé druhy ochránit před útokem škodlivého hmyzu nebo naopak přitáhnou pozornost toho prospěšného. Seznamte se před výsadbou s možnými kombinacemi a dopřejte svým rostlinám tu nejlepší společnost.

Co zasadit vedle česneku

Abyste podpořili růst a vývoj zasazeného česneku, vysejte do jeho těsné blízkostí heřmánek a řebříček, které fungují jako přírodní stimulanty. Okolo záhonů je dobré vysít semena routy vonné nebo lichořeřišnice, jež ho pro změnu ochrání před útokem škůdců. Čekanka a měsíček zase dokáží přitáhnout pozornost opylujícího hmyzu, z něhož posléze těží celá zahrada.

Kdy vysazovat česnek iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlepší sousedé česneku

Vedle česneku se výborně daří jahodám, které tak získají přirozenou ochranu proti plísním a slimákům (a jeho paličky jsou zase díky nim mnohem větší a chutnější). Dalšími skvělými sousedy je mrkev a salát. Tyto rostliny dokáže ochránit před plži, mšicemi i muškami. Špenát zase zastíní půdu a zabrání rozrůstání plevele (díky nedostatku živin a světla nebude mít jednoduše šanci). Vzájemně si své nutriční hodnoty zvyšují i česnek a křen.

Další rostliny vhodné pro výsadbu k česneku

Přítomnost česneku prospěje také rajčatům, lilkům a paprikám, které jsou náchylné ke vzniku houbovým onemocněním. Brambory zase ušetříte před útokem mandelinek a dalších škůdců. Mimo to můžete s tímto pomocníkem ochránit také svou okrasnou zahradu. Růžovým keřům se vyhnou mravenci, mšice, slimáci a snížíte i riziko vzniku plísní.

Jak pěstovat česnek

K jakým rostlinám sázíte česnek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články