Rostliny, které se nesmí pěstovat vedle: Dát okurky vedle rajčat je obrovská chyba

Před výsadbou byste měli pečlivě naplánovat proces sázení, ale také rozmístění jednotlivých rostlin. Tyto druhy by spolu v žádném případě neměly sousedit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Než se pustíte do výsadby vašich oblíbených rostlin, měli byste zvážit veškeré faktory ovlivňující jejich růst. Nejprve se zaměřte na nejvhodnější místo pro danou rostlinu s ohledem na její potřeby. Jakmile máte místo pro své rostliny určené, ověřte si, že snesou přítomnost svých sousedů. Některé rostliny si mohou při sběru živin konkurovat a příliš dobře se jim v těsné blízkosti dařit nebude. Tyto rostliny rozhodně nesázejte vedle sebe.

Které rostliny na záhoně nekombinovat

Na jaře je nejlepší čas pro plánování celkové výsadby a vysetí raných semen. I přes veškerou vaší snahu dopřát rostlinám tu nejlepší péči a ochránit je před všemi škůdci i chorobami, se může stát, že vaše úroda bude ve vrcholu sezony skromná. Na vině může být špatné umístění rostlin, respektive nesprávně zvolení sousedé, kteří rostliny obrali o většinu potřebných živin. Některé rostliny mohou být špatní sousedé a v boji o živiny si navzájem konkurují. Proto se při výsadbě zaměřte na pečlivé rozplánováním, aby všechny vaše rostliny měly vše potřebné.

Nekombinujte okurky a rajčata

Okurky a rajčata potřebují pro svůj růst zcela jiné podmínky. Největší rozdíl je v množství zálivky. Zatímco okurky potřebují dostatek vody a větší vlhkost, rajčatům postačí vody podstatně méně. Naopak při časté zálivce může dojít k hnití jejich listů. Okurky a rajčata raději umisťujte od sebe co nejdál, aby přílišná vlhkost potřebná pro okurky, nezničila vaši úrodu rajčat.

Vhodní rostlinní sousedé iZdroj fotografie: Freepik

Co nikdy nevysazovat vedle

Pokud vysadíte brambory, rajčata, lilky a papriky v těsné blízkosti, riskujete tím ztrátu úrody. Jakmile jednu z těchto plodin napadnou parazité, snadno se přesunou i na další rostliny a jejich plody. Mandelinka bramborová se navíc může nepříjemně rozmnožit a napadnout i zbytek vaší zahrady. Naštěstí existují osvědčené lidové metody, jak se s mandelinkami na zahradě vypořádat.

Luštěniny a paprika jsou špatní sousedé

Sladká paprika, fazole a hrách mají společného nepřítele. Tím je antraknóza, houbové onemocnění, které se rychle přenáší na okolní plodiny. Abyste zabránili šíření tohoto onemocnění, vysaďte mezi luštěniny a papriky rostliny odolné proti antraknóze. Takto svou úrodu účinně a spolehlivě ochráníte.

Vhodní rostlinní sousedé iZdroj fotografie: Freepik

Saláty jsou konkurencí mrkve

Pokud toužíte po bohaté úrodě mrkve, nikdy ji nevysazujte v blízkosti žádného salátu. Salát z půdy spolehlivě vysaje všechny živiny potřebné pro růst mrkve, které toho zbyde jen velmi málo. Z toho zbytku mrkev poroste jen málo a vaše úroda bude velmi slabá. Abyste růst mrkve podpořili, dopřejte jim dávku potřebných živin pomocí vyrobeného přířodního hnojiva.

Co ještě nesázet vedle sebe

Pokud v těsné blízkosti vysadíte zelí a rajčata, nedočkáte se dobré úrody ani jednoho. Obě rostliny pro svůj růst potřebují z půdy co nejvíce živin a navzájem si budou velkými konkurenty. Stejný případ platí i pro okurky a cukety, které byste taktéž měli raději rozesadit dál od sebe. Pro větší úrodu mezi tyto rostliny vysaďte rostliny méně náročné na živiny.

Jak správně vysévat semínka

Podle čeho plánujete výsadbu rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články