Pojistěte si úrodu rajčat jednoduše tím správným střihem. Pokud své keře vytvarujete dobře, budou plodit maximálně.
Pěstování rajčat může být velmi výnosné. Vyžaduje však více než jen občasné zalévání a čekání na zázrak, jak píše web MagazínDoma. Důležité je opravdu vše – od strategického prořezávání až po rozumné používání doprovodných výsadeb a hnojení.
Důležitý je především řez
Prořezávání je při péči o rajčata zásadní, jak jsme se v redakci sami přesvědčili. Pomáhá kontrolovat tvar a velikost rostliny, zlepšuje cirkulaci vzduchu a snižuje riziko onemocnění. Řez také umožňuje, aby se ke spodním listům dostalo více slunečního světla, což zlepšuje fotosyntézu a podporuje lepší vývoj plodů, jak potvrzuje i web NašeZahrada.
Kdy a jak prořezávat
Rostliny rajčat prořezávejte brzy ráno, když jsou suché (to proto, abyste zabránili šíření patogenů). Začněte odstraněním všech listů nebo stonků, které se dotýkají země, abyste předešli chorobám přenášeným prostřednictvím půdy. Dále se zaměřte na odstranění nemocných nebo poškozených částí rostliny, abyste zabránili šíření potenciální infekce.
U stonkových odrůd je také nezbytné zastřihnout postranní výhony (odnože), které se vyvíjejí v paždí mezi stonky a listy (česky se jim říká také zálistky). Tímto postupem se energie rostliny nasměruje spíše do tvorby větších a zdravějších plodů než do nadbytečného olistění, což je rozhodně žádoucí.
Hnojení po prořezání
Po prořezání je nezbytné rajčatům dodat dávku potřebných živin, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. Vhodná je aplikace vyváženého, pomalu se uvolňujícího hnojiva se stejným podílem dusíku, fosforu a draslíku. Velmi prospěšné mohou být také organické varianty (kompost, rybí moučka nebo třeba oblíbený žížalí čaj z vermikompostéru).
Pokud však rajčata nemají optimální pH půdy, vstřebávají živiny jen špatně. Chalupáři-Zahrádkáři proto doporučují na kyselejších půdách upravit pH pomocí vápnění. Je to jednoduché, levné a efektivní.