Jak na správné krmení cukety: Pomůže jód, popel a kyselina jantarová

Roztok mléka a jódu přináší rostlinám cukety několik výhod a přispívá k jejich celkovému zdraví a produktivitě.

Velký plod cukety i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jód má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci chránit cukety před různými chorobami, které by mohly ovlivnit jejich růst a výnos. Mléko zase obsahuje základní živiny, jako je vápník a bílkoviny, jež jsou prospěšné pro růst. Tyto živiny přispívají k silnějším stonkům, zdravějším listům a lepšímu vývoji plodů, což cukety právě v tomto období potřebují ze všeho nejvíc, jak píše web Weekand. Bez výživy se zkrátka na úrodu těšit nemůžete.

Prodloužená doba sklizně

Tím však výhody tohoto pomocníka nekončí. Směs mléka a jódu poskytuje rostlinám cukety potřebné živiny a ochranu, a tím prodlužuje dobu sklizně, takže si můžete pochutnávat na čerstvé zelenině až do pozdního podzimu. Stačí vzít 100 ml mléka, zředit ho 1 litrem vody a přidat 10 kapek jódu. Vše použijte jako zálivku jednou týdně. A nezapomeňte také na ekologické metody ochrany proti škůdcům, o kterých se už Chalupáři-Zahrádkáři také zmiňovali.

Bílé skvrny na listech cukety nebo dýně. Ověřená rada zahradníků, jak se jich zbavit

Alternativní možnost hnojení: Denaturovaný líh

Kromě směsi mléka a jódu je možné použít i alternativní hnojivo s použitím denaturovaného lihu. Ani jeho příprava není složitá. Budete potřebovat:

  • 100 ml denaturovaného lihu
  • 10 litrů vody
  • 1 lžíce popela
  • 1 lžíci kyseliny jantarové

Smíchejte denaturovaný líh s 10 litry vody, přidejte popel a kyselinu a nechte přes noc odstát. Poté tímto roztokem zalijte své cukety (opět opakujte každý týden). Denaturovaný líh působí jako stimulátor růstu (podporuje bujné olistění a silný růst) a pomáhá rovněž předcházet houbovým a bakteriálním chorobám.

Pokud vaše cukety neplodí tak, jak byste si představovali, pak zrevidujte své zahrádkářské postupy iZdroj fotografie: Unsplash
Pokud vaše cukety neplodí tak, jak byste si představovali, pak zrevidujte své zahrádkářské postupy

Popel a kyselina jantarová zase cukety skvěle vyživí, jak radí i web TheVeggieLady. Jiné hnojivo už potřebovat nebudete. Dalším oblíbeným hnojivem je i humát draselný, který kromě draslíku obsahuje i spoustu antioxidantů a dalších prospěšných látek, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také podrobně informovali.

Jak se o své cukety staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články