Postřik z vody a kajenského pepře odežene celou armádu mravenců

Objeví-li se mravenci na vaší zahradě, buďte obezřetní, jejich nejlepšími přáteli jsou totiž mšice. Pomůže jednoduchý postřik obsahující kajenský pepř.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pod pojmem mravenec si asi každý vybaví pracovitého, pilného, chytrého a vždy pozitivně naladěného Ferdu Mravence. Ač mají mravenci své důležité místo v ekosystému, pro zahrádkáře často jejich přítomnost nevěstí nic dobrého. Nezřídka hledají i cesty, jak se dostat dovnitř domu či bytu. Přestože je na trhu spousta chemických přípravků, obzvláště na zahradě je vždy lepší zvolit přírodní variantu. Například tu obsahující kajenský pepř, která mravencům opravdu nevoní.

Mravenci si hýčkají mšice

Mšice představují jednoho z největších škůdců. Velmi rychle se množí a často si jich nevšimnete, dokud není pozdě. Během poměrně krátké doby dokážou vysát sladkou šťávu ze stonku rostlin, není ale výjimkou, že najdou své místo na listech či mezi kořeny rostlin a plodin. Častá kontrola veškeré zeleně je tedy na místě, a to jak na zahradě, tak i v domácnosti. Nejlepšími parťáky jsou pro mšice právě zmínění mravenci, kteří se živí sladkou hustou medovicí, kterou mšice vylučují. Mravenci jim pomáhají i přežít zimu, vajíčka opečovávají a na jaře je vynesou ven na listy.

Mravenci si pěstují mšice iZdroj fotografie: Piqsels

Mravenci jsou pro chod přírody velmi cennou součástí. Nesčetnými podzemními cestičkami provzdušňují a kypří půdu, stejně tak ji ale obohacují svým trusem o fosfor a dusík. Požírají drobný hmyz a housenky a obzvláště při přemnožení jsou pak velmi užiteční. Mravenci staví mraveniště a při práci jsou velmi pečliví, jejich stavby jsou velmi dobře propracované. Objeví-li se ale na vaší zahradě, buďte obezřetní a o to více kontrolujte všechny rostliny, zda tam nepřenesli své malé kamarády, kteří by vám mohli zničit celou úrodu i okrasné záhony.

Jak na výrobu jednoduchého a účinného postřiku

Mravenci nesnáší silně aromatické vůně a právě výrobou toho správného postřiku se jich můžete jednoduše, a hlavně levně a ekologicky, zbavit jednou provždy. Dobře funguje česnek, cibule, máta, hřebíček, či ichtyolová mast z lékárny. Následující postup ale kombinuje více voňavých přísad najednou a je tak dosti pravděpodobné, že mravenci utečou dříve, než lusknete prsty.

Několik stroužků česneku rozmixujte společně s trochou vody a cibulovými slupkami z 1 cibule. Následně přidejte 1 litr teplé vody společně se špetkou kajenského pepře. Pokud jej doma nemáte, poslouží i pálivá paprika. Takto připravený nálev nechte přes noc vylouhovat a druhý den přeceďte. Pro větší účinek můžete přidat i lžičku tekutého mýdla, které vytvoří na rostlině ochranný povlak. Nařeďte ještě 1 litrem vody a účinný postřik je hotový. Postříkejte celou rostlinu včetně spodních listů (kde jsou často nakladená vajíčka mšic – ta totiž ničí také), a to preventivně 1krát týdně, případně častěji.

Jaký je váš osvědčený postup proti mravencům?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články