Mravenci a mšice se na zahradu nevrátí, odežene je ichtyolová mast

Ochraňte jabloně a další ovocné stromy před kolonií mravenců. Vyměňte drahé insekticidy za mast z lékárny a ošetřete jí své stromy. Výsledek vás zaručeně překvapí.

jak se zbavit mšic i Zdroj fotografie: Marco Vinci / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukázalo se, že přírodní prostředky vaší zahradě ve skutečnosti prospívají mnohem více, než přípravky plné chemikálií, které často obsahují nebezpečné toxické látky. Pomocí přírodních surovin můžete rostliny na své zahradě snadno ochránit před škůdci, a také vyživit potřebnými živinami. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a ochraňte jabloně před mravenci.

Výskyt mravenců a co vědět

Tento hmyz opouští svou skrýš brzy na jaře, aby po zimě mohl doplnit zásoby potravy. Jakmile sníh roztaje a půda se trochu prohřeje, vyráží na první cestu. Často jejich kroky vedou na zahrádkářské záhony nebo i do lidských obydlí. Několika přírodními surovinami můžete jak svůj domov, tak záhony ochránit. Ošetření ovocných stromů ale může být větší oříšek.

Jak mravenci škodí

Ve velké míře tento hmyz podrývá kořeny ovocných stromů a hlínu postupně přemisťuje na povrch. Tím poškodí podloží stromů, které mohou začít strádat nedostatkem živin. Stejně tak působí na rostliny ovoce, zeleniny, okrasné květiny i keře. Navíc si mravenci pěstují mšice, které mravencům prospívají, ale ožírají vaši zahradu.

Jak se mravenců zbavit

Mravenci mají velmi dobře vyvinutý čich. Proto dokáží najít potravu i ve velké vzdálenosti od mraveniště. Toho můžete snadno využít a připravit jim past nebo bariéru, přes kterou se jim nebude chtít přelézt. Skvělým pomocníkem z kuchyně je například skořice nebo prášek do pečiva. Využít však můžete taky cibuli nebo česnek.

Jak na mravence iZdroj fotografie: Pexels

Jak ochránit ovocné stromy

Ošetření jabloní skořicí bohužel není tak účinné, jako když ji nasypete na rostlinný záhon. Abyste ovocné stromy zbavili mravenců, vyrobte si obal a vytvořte bariéru, kterou mravenci nedokážou zdolat. K jeho výrobě budete potřebovat jen plastovou láhev nebo pevný plastový sáček, lepicí pásku a ichtyolovou mast. Za chvíli bude váš ovocný sad v bezpečí.

Jak vyrobit obal proti mravencům

K výrobě si vyberte vhodný pevný sáček, který je dostatečně velký, aby po rozstřižení obepnul celý kmen stromu. Sáček na jedné boční straně a na jeho dně rozstřihněte a kmen stromu jím obalte. Pomocí lepící pásky stáhněte tak, aby na kůře dobře držel. Nakonec na sáček natřete vrstvu ichtyolové masti a nechte působit. Mravenci se této bariéře obloukem vyhnou.

Jak se účinně zbavit mravenců

Jak bojujete s mravenci na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články