Mravenci už po stromech nepolezou, odežene je obyčejná stuha

Mravenci mohou být na zahradě opravdu nepříjemnými škůdci. Pokud se jich chcete zbavit, vezměte si stuhu nebo tričko.

i Zdroj fotografie: Ben P L / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mravenci se mohou stát na zahradě nepříjemnými škůdci. Dokážou zlikvidovat ovoce na stromech anebo na nich opečovávají kolonie mšic, jež se mohou pro dřeviny stát doslova pohromou. Ne vždy je však třeba proti nim zasahovat s použitím chemie. Naopak – pomoci vám může kus textilie a docela obyčejný olej.

Proč chránit stromy před mravenci

Stromy jsou důležitou součástí přírody a ekosystému, a proto je důležité je chránit. Na jejich ovoce si často dělají zálusk právě mravenci. A aby zbylo něco i na vás, musíte s nimi zatočit dřív, než stihnou napáchat větší škody. Naštěstí existuje jednoduchý a účinný způsob, jak ochránit stromy před mravenci a to bez použití chemikálií. Pro ochranu stromů před mravenci totiž nepotřebujete nic jiného než nerafinovaný rostlinný olej, který můžete snadno zakoupit v obchodě s potravinami nebo zahradnickém centru.

Dále je třeba si vyrobit pruhy úpletu, které můžete snadno natrhat třeba ze starých triček (ovšem postačí i nepotřebné široké stuhy či cokoliv podobného). Pruhy úpletu dobře namočte v oleji a přivažte je na kmen stromu. Mravenci se budou snažit lézt po kmeni, ale kvůli oleji na tkanině se jim to nepodaří. Tento způsob ochrany stromů proti mravencům je mezi zahrádkáři velmi oblíbený a účinný. Má ovšem jednu nevýhodu – nevydrží donekonečna. Jakmile tedy začne tkanina schnout, je třeba ji opět důkladně vymáchat v oleji.

Pomoci mohou i lepicí pásky

Vytvoření bariéry kolem kmenů stromů může také pomoci zabránit mravencům v jejich pohybu směrem vzhůru do koruny. Tyto bariéry mohou být vytvořeny z různých materiálů. Vhodné jsou například lepicí pásky nebo pásy z hliníkové fólie. Je však třeba je aplikovat nejen na kmeny stromů, ale i na všechny blízké předměty, jako jsou například ploty, které mohou sloužit mravenců jako velmi pohodlná alternativní cesta.

Jak se zbavit mravenců na zahradě přírodními způsoby iZdroj fotografie: Pxfuel

Kyselina boritá a citrusy

Další možností je použití kyseliny borité. Tato kyselina se nanáší na kmeny stromů postřikem (samozřejmě rozmíchaná ve vodě) a zabíjí mravence, kteří se snaží stromy napadnout. Je však třeba zmínit, že i když jde o metodu velmi oblíbenou, není v současné době doporučována. Kyselina boritá je totiž považována za nebezpečnou a v současné době už ji nelze ani běžně koupit. Další možností je použití citrusových olejů, které mají přírodní repelentní účinek a mohou pomoci mravence rychle odpudit. V okolí stromů lze zasadit i repelentní bylinky.

Přírodní repelent z boraxu

Možné je i použití přírodních repelentů: Jedním z nich je borax, který se smíchá s cukrem a vodou a následně se aplikuje na kmeny stromů. Je však třeba ho aplikovat každý týden, aby byl skutečně účinný. Poslední možností je pak samozřejmě použití insekticidů. Insekticidy jsou chemické látky, které se užívají k zabíjení hmyzu (včetně mravenců). Myslete však na to, že se tyto chemikálie mohou dostat do půdy a znečišťovat životní prostředí. Hovoří se také o negativním vlivu na zdraví lidí a zvířat. Jejich použití si proto dobře rozmyslete.

Jak své stromy chráníte před nežádoucími škůdci vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články