Mravenci je nesnáší: Routa a řebříček vyženou škůdce, navíc ozdobí zahradu

Mravenci mohou být na zahradě opravdu nepříjemným problémem. Pokud však vsadíte na ty správné rostliny, můžete je vyhnat.

i Zdroj fotografie: Forest a Kim Starr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mravenci jsou běžným jevem v mnoha zahradách, ale mohou být i velkým problémem. A to zejména když se přiblíží k domu a hledají v něm potravu. Často se pro jejich likvidaci používaní nejrůznější chemické repelenty. Ty jsou však škodlivé pro životní prostředí a mohou mít negativní vliv na zdraví lidí a zvířat. Proto stále více zahrádkářů sází na přírodní produkty a rostliny, které mohou být proto tomuto nepříjemnému hmyzu účinné. A které z nich patří aktuálně mezi nejdoporučovanější?

Které rostliny odpudí mravence

Mezi nejznámější přírodní repelenty patří vavřín, levandule, šanta kočičí, citronová tráva a aksamitník. Tyto rostliny vydávají silné aroma, které mravenci nemají rádi. Další rostlinou, která proti nim může být účinná, je routa vonná (Ruta graveolens). Routa je aromatická bylina, jež dokáže růst téměř všude a není náročná na péči. Používá se především v kuchyni pro dochucení salátů, masa a ryb a tvoří hlavní složku některých likérů.

Řebříček proti mravencům

Ale skvěle vám může pomoci i řebříček obecný (Achillea millefolium), který je známý svými mnoha léčivými vlastnostmi a snadným pěstováním. Tato rostlina snáší různé klimatické podmínky a roste dobře i v chudých půdách, takže patří mezi opravdu nenáročné trvalky. Řebříček obecný se také vyznačuje dlouhým kvetením a různými barvami květů, což z něj dělá vhodnou rostlinu pro výsadbu v barevných záhonech.

Pomoci může i pelyněk

Další rostlinou, která může být účinná při odrazování mravenců, je pelyněk pravý (Artemisia absinthium). Tato rostlina má stříbřité ochmýřené listy a žluté květy, které kvetou po celé léto. Navíc během růstu vytváří opravdu dekorativní trsy, takže oživí nejeden kout vaší zahrady. Pelyněk pravý se používá při přípravě mnoha alkoholických nápojů a uplatní se i v lidové medicíně. Tato rostlina potřebuje plné slunce a dobře snáší písčitou půdu i nedostatek vody.

Jak vyhnat mravence ze zahrady díky správným rostlinám – stačí je vysadit iZdroj fotografie: Pxhere

Existují i další rostliny, jejichž vůně není mravencům právě příjemná. Hodit se vám tak může například monarda, šalvěj, rozmarýn či máta. Nejlepší je v tomto ohledu ta vonící po bergamotu, jež nabídne silnou vůni, která odrazuje mravence a zároveň na vaši zahradu přiláká motýly a včely. Mezi další rostliny, které skvěle nalákají motýly, patří také:

 • astra čínská (Callistephus chinensis)
 • dobromysl obecná (Origanum vulgare)
 • flox, plamenka (Phlox)
 • záplevák podzimní (Helenium autumnale)
 • chrpa luční (Centaurea jacea)
 • kopretina (Leucanthemum)
 • levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia)
 • ořechokřídlec clandonský (Caryopteris x clandonensis)
 • rozchodníky (Sedum)
 • sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)
 • šalvěj (Salvia)
 • třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)
 • yzop lékařský (Hyssopus officinalis)

Jak se mravenců na své zahradě zbavujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články