V tomto období jabloně aktivně rostou a vyvíjejí plody, proto je nezbytné jim dodat potřebné živiny. Pomůže kyselina jantarová.
I když je na sklizeň jablek (a to i těch letních) ještě brzo, neměli byste péči o jejich mateřské stromy zanedbávat, jak radí web ZooVega. Se správným hnojivem totiž dokážete zázraky. Skvěle vám může pomoci málo známá kyselina jantarová.
Úloha kyseliny jantarové při hnojení jabloní
U nás je toto hnojivo zatím téměř neznámé, ovšem na východě se prodává zcela běžně. Nesmíte pro něj však chodit do běžného zahradnictví, ale do lékárny. Jde o jednoduchý doplněk stravy, který dodává tělu důležité živiny. U rostlin pak působí jako booster a posiluje jejich buněčné stěny, díky čemuž lépe odolávají škůdcům. Pro hnojení si připravte roztok rozpuštěním 5 g kyseliny jantarové (pokud seženete jen tu v tabletách, doporučujeme ji nejdřív rozdrtit) v 10 litrech vody.
Tento roztok lze poté aplikovat jako listový postřik. Nejvhodnější dobou pro jeho aplikaci je den bez deště a větru (to proto, aby většina účinných látek neskončila místo na listech jabloně v jejím okolí). Doporučena je také aplikace po déletrvajících deštích, kyselina jantarová totiž jako bonus pomáhá předcházet houbovým chorobám, likviduje škůdce a podporuje celkový zdravotní stav stromu.
Domácí směs živin pro jabloně
Kromě kyseliny jantarové může růst a produktivitu jabloní dále podpořit vytvoření domácí směsi živin z běžně dostupných surovin. Následující recept kombinuje organické a anorganické materiály, které poskytují vyvážený přísun základních živin vašemu sadu po opravdu dlouhou dobu.
- 1 kilogram dobře uleželého kravského hnoje
- 2 šálky dřevěného popela
- 2 polévkové lžíce superfosfátu
- 2 polévkové lžíce draselné soli
- 10 litrů vody
Smíchejte hnůj, dřevěný popel, superfosfát a draselnou sůl ve velké nádobě (web iReceptář pro hnojení jabloní doporučuje kupříkladu i kuchyňské zbytky). Přidejte 10 litrů vody a důkladně promíchejte tak, aby vznikl roztok bohatý na živiny. Kolem každé jabloně nalijte přibližně 5 litrů živné směsi. Roztok rovnoměrně rozdělte kolem základny stromu (spíše dále od kmene – tam roste více jemných kořínků, které ho lépe vstřebají) a dejte pozor na to, abyste jej nevylili celý na jedno místo.
„Před aplikací živné směsi se ujistěte, že je strom dobře zavlažen, aby nedošlo ke spálení jemných živných kořenů. To platí u jakéhokoli hnojiva. Už jsem mockrát radil zákazníkům, kteří spěchali, a spálili si strom,“ radí zahradník Jan K. z Frýdlantu nad Ostravicí. A skvěle pomoci vám může i stará dobrá modrá skalice, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.