Pojistěte si letošní úrodu jablek: Modrá skalice ochrání jabloň a zvýší šanci na dobrou úrodu

Pokud si chcete letos pojistit opravdu velkou úrodu jablek, vezměte si na pomoc docela obyčejnou modrou skalici.

Červencové hnojivo pro jabloň zajistí chutná a šťavnatá jablka i Zdroj fotografie: Ruth Hartnup / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud potřebujete pomoc při péči o jabloně, může vám pomoci modrá skalice. Tuto pomocnici, oblíbenou u starých zahrádkářů, můžete znát také pod názvem síran měďnatý nebo modrý vitriol. Jak se při péči o ovocné dřeviny uplatní a co od ní můžete čekat?

Ochrana jabloní modrou skalicí

Jabloně mohou být napadány nejrůznějšími škůdci, kteří mohou poškodit nebo zničit ovoce a listy. Ovšem ublížit jim mohou i některé plísně a další škodlivé mikroorganismy. K ochraně jabloní proti škůdcům je důležité přijmout preventivní opatření, jako je pravidelné prořezávání a hnojení, ale někdy jsou nutné další kroky. Jedním z účinných způsobů ochrany jabloní proti škůdcům je používání přírodních ochranných prostředků, jako je například modrá skalice.

Modrá skalice je přírodní fungicid, který má podobné účinky jako jiné komerční fungicidy (například Kuprikol nebo Champion). Lze ji použít k prevenci nebo kontrole houbových chorob, které mohou napadnout jabloně, jako je padlí, strupovitost jabloní a černá skvrnitost. Modrá skalice se často používá v kombinaci s jedlou sodou nebo hašeným vápnem. Proto tuto kombinaci se někdy používá název jícha – ale nenechte se zmást, stejný název totiž patří i k hnojivové směsi vyrobené z kopřiv.

Burgundská jícha proti plísni

Na přípravu Burgundské jíchy budete potřebovat 100 gramů modré skalice a 140 gramů sody rozpuštěné v pěti litrech vody. Těsně před použitím se oba roztoky smíchají, přičemž roztok modré skalice se přidá k roztoku sody. Výsledná směs by měla být okamžitě aplikována na listy jabloní pomocí rozprašovače. Je důležité ji aplikovat brzy ráno nebo pozdě odpoledne, aby nedošlo ke spálení listů na slunci.

Zdroj fotografie: Depositphotos iZdroj fotografie: Pixabay

Alternativně můžete Bordeauxskou jíchu připravit rozpuštěním 100 gramů modré skalice a 150 gramů hašeného vápna v pěti litrech vody. Po vychladnutí obou roztoků se spojí přidáním roztoku modré skalice do roztoku hašeného vápna. Úroveň pH výsledné směsi by měla být mírně zásaditá, kolem 8, což lze upravit přidáním většího množství vápna. Směs by měla mít modrou barvu a po usazení by měla být čirá. Bordeauxská jícha by měla být spotřebována do 24 hodin od přípravy a aplikována v nekovových nádobách, aby se zabránilo chemickým reakcím.

Co byste měli vědět

Při aplikaci jíchy na listy jabloní je důležité zabránit tomu, aby se jícha dostala na slivoně nebo jiné blízké rostliny, protože je může poškodit. Doporučuje se také používat ochranné pomůcky (rukavice a maska), aby se zabránilo jakémukoli kontaktu s kůží nebo vdechnutí roztoku. Kromě používání přírodních prostředků dokážou jabloně ochránit před škůdci a chorobami i další preventivní opatření, jako jsou pravidelné kontroly stromů, prořezávání a odstraňování všech infikovaných nebo nemocných větví apod.

Jaké jsou vaše tipy na péči o ovocné dřeviny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články