Začleněním Aspirinu do tradičních zahradnických postupů je možné ochránit úrodu rajčat před plísní a zajistit si tak mnoho lahodných plodů.
Rajčata ,vědecky známá jako Solanum lycopersicum, pocházejí z Jižní Ameriky a mají za sebou fascinující evoluční cestu, během níž byla domestikována v Mexiku a poté si podmanila kuchyně po celém světě. Rajčata mohou být determinantní (keříčková), s kompaktním růstovým habitem a krátkou dobou sklizně, nebo indeterminantní (stonková), která rostou nepřetržitě, dokud je nezabijí mrazy, a plodí po celou vegetační sezónu. Problémy s plísní však postihují všechny bez rozdílu, jak píše web PrimaInspirace.
Jak vzniká plíseň na rajčatech
Plíseň na rajčatech se obvykle projevuje jako nevábné skvrny na listech a plodech. Nejde však jen o estetický problém. Brání totiž růstu, snižuje výnosy a ohrožuje celkový zdravotní stav rostlin. Houbové choroby rajčat jsou obzvláště agresivní za vlhka a mokra, takže prevence a včasné ošetření jsou podle webu MagazínDoma pro zachování zdravých rajčat klíčové.
Úvod do antimikrobiálních tablet na ochranu rajčat
Nedávný pokrok v zemědělské vědě představil antimikrobiální tablety jako nové řešení v boji proti plísním na rajčatech. Tyto tablety obsahují sloučeniny, které účinně potlačují růst plísní, a jsou určeny k rozpuštění ve vodě a aplikaci přímo na rostliny nebo do jejich okolí. Tato metoda zajišťuje cílený přístup a minimalizuje šíření a intenzitu houbových infekcí.
Antimikrobiální tablety alias obyčejný Aspirin
Pokud však hledáte zázračný lék na plíseň v zahradnictví, zamiřte raději o jedny dveře dále – a to do lékárny. A to pro docela obyčejný Aspirin. Ten totiž obsahuje látky, které narušují životní cyklus hub tím, že poškozují jejich buněčné stěny nebo zasahují do jejich metabolických procesů. Pokud jsou tyto tablety aplikovány jako součást pravidelné údržby, mohou výrazně snížit výskyt houbových onemocnění.
Jak aplikovat Aspirin na rajčata
Návod nám poslal zahradník Lukáš K. z Lipníku nad Bečvou, který se už v minulosti s redakcí Chalupáři-Zahrádkáři podělil i o svůj návod na péči o mrkev. „Rozpusťte 5 tablet v 5 litrech vody. Pak pomocí postřikovače aplikujte roztok rovnoměrně na rostliny rajčat a pokryjte opravdu důkladně listy i plody.
Roztok aplikujte jednou za dva až čtyři týdny a upravujte podle množství srážek a závažnosti výskytu plísní. Sběru rajčat se není třeba bát – stačí je dobře omýt pod vodou a je to.“ A pokud hledáte osvědčené hnojivo, doporučuje redakce Chalupáři-Zahrádkáři kombinaci droždí a cukru.